Patriotyczne koszulki T-shirt i gadżety

wtorek, 15 maja 2018

NATO Tiger Meet w poznańskiej Ławicy


W 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach rozpoczęły się szkolenia międzynarodowych eskadr lotniczych NATO Tiger Meet.


W tym roku po raz pierwszy w historii NATO Tiger Meet odbywają się w Polsce. W szkoleniach Sojuszu Północnoatlantyckiego weźmie udział 23 eskadry z 13 państw. Na niebie wzniesie się 80 statków powietrznych. Jedyną okazją do zobaczenia tych pokazów jest wydarzenie Poznań Air Show 19 i 20 maja na terenie poznańskiej Ławicy, na miejscu będzie można też porozmawiać z pilotami oraz zobaczyć samoloty z bliska na wystawie statycznej.

Początkiem szkoleń NATO Tiger Meet było założenie przez dwie eskadry lotnicze (USAF i RAF) Tiger Squadron Association. Eskadry połączył tygrysi motyw przewodni, który niesie za sobą symbolikę ważną dla wszystkich członków eskadr. Jako że doskonale widzi nocą, utożsamia się go także jako przynoszącego wewnętrzne światło, jest reprezentantem siły, szybkości i zdolności myśliwskich. Tygrys jest symbolem mocy, energii, dzikości, a jednocześnie ochrony.

Cele szkoleń rozwinięto i sformułowano podczas drugiego Tiger Meet w 1962 roku i są one aktualne do dziś tj.:

  • poprawa solidarności między członkami NATO;
  • stworzenie i utrzymanie zespołu ducha i koleżeństwa pomiędzy członkami uczestniczącymi;
  • wymiana doświadczeń i współpraca zgodna z wojskowymi celami NATO.

Podczas szkoleń uczestnicy latają w połączonych misjach, które obejmują całe spektrum operacji wojskowych. Oprócz niskiego latania, nacisk kładziony jest na tankowanie powietrze-powietrze oraz walkę powietrzną. 

NATO Tiger Meet to nie tylko test dla sprzętu, ale także pokaz sprawności personelu technicznego i samych pilotów. Eskadry nieustannie ze sobą rywalizują podstawową kategorią, jest ilość wylotów, których każdy chce uzbierać jak najwięcej. Organizowane są „Tiger Games”, zawody nawiązujące do lokalnej specyfiki gospodarza spotkania, za każdym razem ich formuła jest inna np. podczas ćwiczeń w Norwegii piloci jeździli na nartorolkach.

W Polsce szkolenie NATO TIGER MEET odbywa się po raz pierwszy w tym roku, w dniach 14-25 maja. Gospodarzem została 31 Baza Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Swój udział zadeklarowały 22 eskadry z 13 krajów, Włoch, Hiszpanii, Czech, Holandii, Niemiec, Belgii, Węgier, Szwajcarii, Austrii, Francji, Wielkie Brytanii, Grecji oraz Polski. Według MON to największe przedsięwzięcie Polskich Sił Powietrznych w 2018 roku, ogromnie prestiżowe dla całych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

NTM w Polsce w liczbach to:

70 samolotów,
10 śmigłowców,
samolot wczesnego ostrzegania i kierowania AWACS.

Znaczną część z tygrysich samolotów będzie można zobaczyć podczas Poznań Air Show NATO Tiger Meet zarówno na wystawie statycznej, jak i podczas pokazów dynamicznych w bloku dedykowanym szkoleniu NATO.
Źródło: poznanairshow.pl



sobota, 5 maja 2018

19-20 maja: Poznań Air Show




Ponad 10 godzin pokazów, dziesiątki statków powietrznych, niespotykane dotąd atrakcje na ziemi. Tak w kilku słowach zapowiadają się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Aerofestival 2018, które odbędą się w dniach 19-20 maja 2018 roku na terenie Portu Lotniczego Poznań-Ławica.

W ubiegłym roku wydarzenie odwiedziło ponad 40 000 osób, którzy mogli podziwiać pokazy lotnicze w wykonaniu najlepszych pilotów z całego świata oraz przyjrzeć się z bliska ekspozycji statycznej statków powietrznych wszystkich kategorii – począwszy od helikopterów, szybowców, poprzez samoloty transportowe, a na statkach ponaddźwiękowych kończąc. 

Poznań Air Show 2018 to wydarzenie wyjątkowe pod wieloma względami. Odbywać się będzie na poznańskiej Ławicy, w miejscu które można nazwać kolebką polskiego lotnictwa. Pokazy będą doskonałą okazją do upamiętnienia rocznic: 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, 100-lecia Polskiego Lotnictwa oraz 100-lecia Powstania Wielkopolskiego.

W dniach 14-25 maja 2018 roku w 31 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – szkolenie eskadr Wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego - NATO Tiger Meet, które jest zamknięte dla publiczności. Jednak organizatorowi Air Show, Międzynarodowym Targom Poznańskim, udało się zaprosić przedstawicieli różnych nacji do zaprezentowania się podczas imprezy na poznańskiej Ławicy.

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Poznań Air Show to nie tylko podniebne show w wykonaniu światowej sławy mistrzów awiacji, ale także wystawa statyczna sprzętu lotniczego, zarówno cywilnego, jak i wojskowego, pozwalająca na zaznajomienie się z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi wprowadzanymi do lotnictwa oraz ekspozycja służb mundurowych. Uczestnictwo w wystawie to również możliwość wymiany cennych doświadczeń.

Poznań Air Show to także edukacja. To tutaj, w terenie, przedstawiciele służb mundurowych będą mieć niepowtarzalną okazję, aby wprowadzić uczestników wydarzenia w tematykę obronności kraju, zaprezentować swoje możliwości, począwszy od uzbrojenia po wyposażenie i praktyczne umiejętności. 

Poznań Air Show to również terenowa lekcja historii w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych, które w strojach z wybranego okresu przybliżą dokonania i zasługi polskiej wojskowości. 

Jeśli mowa o edukacji, organizatorzy Poznań Air Show wraz z redakcją portalu Samoloty.pl szykują coś wyjątkowego dla osób związanych zawodowo z branżą lotniczą. W piątek, przed rozpoczęciem podniebnego show, odbędzie się konferencja. Już znamy jej główne zagadnienia: 

• wpływ sytemu GBAS na wzrost efektywności portu lotniczego,
• modelowa współpraca region – port lotniczy – efekt synergii,
• koncepcja Airport City jako czynnik rozwoju i wpływ na wzrost efektywności ekonomicznej portu lotniczego,
• zabezpieczenie operacji lotniczych portu lotniczego w aspekcie działalności Bezzałogowych Statków Powietrznych,
• wykorzystanie BSP w działalności portu lotniczego,
• działalność regionalnych portów lotniczych w aspekcie budowy CPK. 

Bloki pokazowe

19.05.2018 r. [sobota]

10:30 – 13:30 (3:00h)
BLOK I: 100-lecie Powstania Wielkopolskiego (3:00h)

14:30 – 16:00 (1:30h)
BLOK II: NATO Tiger Meet (1:30h)

16:50 – 18:20 (1:30h)
BLOK III: 100-lecie Lotnictwa Polskiego (1:30 h)

20.05.2018 r. [niedziela]

10:30 – 13:30 (3:00h)
BLOK I: 100-lecie Powstania Wielkopolskiego (3:00h)

14:30 – 16:00 (1:30h)
BLOK II: NATO Tiger Meet (1:30h)

16:50 – 18:20 (1:30h)
BLOK III: 100-lecie Lotnictwa Polskiego (1:30 h)

Wśród grup pokazowych będzie można podziwiać:

PZL TS-11 Iskra
Pierwszy polski samolot odrzutowy. TS-11 Iskra została zaprojektowana w połowie ubiegłego wieku. PZL Mielec wyprodukował 424 egzemplarze tego modelu. Obecnie TS-11 Iskra użytkowana jest w jednej eskadrze lotniczej, a wiele modeli wycofanych ze służby zasiliło szeregi lotnictwa cywilnego. Jednym z nich jest Iskra należąca do Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła.

Artur Kielak
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich pilotów solowych. Znany z niezwykle dynamicznych pokazów, które pokazują akrobację lotniczą w pełnej krasie i wywołują niezapomniane wrażenia u widzów. Artur Kielak wykona pokaz na samolocie Sbach XA-41 – jedynym takim modelu w Polsce, którego malowanie nawiązuje do legendarnego Dywizjonu 303. Na co dzień Artura Kielaka możecie spotkać między innymi w kokpicie pasażerskiego Boeinga 737.

3AT3 Formation Flying Team
Zespół stworzony w 2009 roku przez trzech miłośników lotnictwa, którzy postanowili podzielić się swoim hobby z widzami pokazów lotniczych. Grupa ma już wiele pokazów za sobą, załoga nie przestaje się rozwijać i cały czas pracuje nad swoimi pokazami. Chociaż samoloty AT3 nie są stworzone do latania w formacji, zespół udowadnia, że „chcieć, to móc” i wykonuje manewry w odległości zaledwie niespełna 2 metrów między samolotami!

Mateusz Strama Yak-11
Yak-11 to samolot radzieckiej produkcji, produkowany w latach 1946-1962. Samolot trafił do służb w 20 państwach, gdzie służył jako model treningowy między innymi do akrobacji czy też nawigacji i przygotowywał młodych pilotów do lotów na statkach bojowych. Wyprodukowano ponad 4 500 egzemplarzy tego samolotu, a jeden z nich będziecie mogli podziwiać podczas Poznań Air Show. Za jego sterami zasiądzie Mateusz Strama, który swoje lotnicze doświadczenie zdobywa na śmigłowcach i samolotach – między innymi na Boeingu Stearmanie lub pasażerskim Boeingu 737.

Pterodactyl Flight
Czeski zespół, który specjalizuje się w replikach maszyn z okresu I i II Wojny Światowej. Grupę tworzą prawdziwi miłośnicy historii. Piloci podczas pokazów odgrywają realistycznie wyglądające lotnicze bitwy, przenosząc widzów w wojenne czasy. Zespół lata na replikach Piper Cub L-4H, Fokker E-III, S.E,5a, Sopwith 1½ Strutter oraz Fokker D-VII.

Czech Flying Legends MiG-15
Czeski zespół z polskim akcentem – samolot MiG-15, który należy do Czech Flying Legends, tuż po swoim locie technicznym w Czechach trafił do Polski. Służył w jednostce w Białej Podlaskiej, gdzie wykorzystywany był jako samolot treningowy. Jednym z pilotów, jaki zasiadał za sterami tej maszyny był nasz pierwszy polski astronauta Mirosław Hermaszewski. Gdy samolot zakończył służbę w polskiej armii, trafił do muzeum w Kalifornii. Od 2013 roku MiG-15 jest pod opieką Czech Flying Legends.

Spitfire
Jeden z największych klasyków lotnictwa II Wojny Światowej, o czym świadczy chociażby liczba wyprodukowanych egzemplarzy, która przekracza 20 000. Brytyjski myśliwiec jeszcze w latach 60. służył w armiach niektórych państw. Egzemplarz, który przyleci do Poznania, ma bogatą historię. Samolot wielokrotnie zmieniał jednostki, należał do specjalnych szkół lotniczych, był eksponatem w muzeum w USA, zmieniał właścicieli kilka razy aż w końcu trafił pod opiekę Stephena Steada, który chętnie pokazuje umiejętności tego samolotu podczas pokazów lotniczych.

Yak-3
Yak-3 był znanym i wytrzymałym radzieckim modelem używanym pod koniec II wojny światowej. Był on odpowiednikiem brytyjskiego Supermarine Spitfire i amerykańskiego P-51 Mustang. Załoga ceniła ten model za łatwość w utrzymaniu i wysokie osiągi. Samolot świetnie sprawdzał się jako myśliwiec, dzięki czemu trafił też do służby sojuszników ZSRR. Yak-3UPW, który przyleci na Poznań Air Show z Holandii, wykona pokaz razem z CA 13 Boomerang.

CA 13 Boomerang
CAC Boomerang to seria myśliwców produkowanych w Australii w czasach II wojny światowej. Australia, która opierała się głównie na dostawach samolotów z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, zdecydowała się na produkcję własnego modelu ze względu na coraz większe zapotrzebowanie na myśliwce. CA 13 Boomerang okazał się być samolotem bardzo zwrotnym, uzbrojonym, dobrze opancerzonym, a jednocześnie łatwym do pilotażu.

Grupa Żelazny
Legendarny już polski zespół akrobacyjny. Aż ciężko sobie wyobrazić, że jeszcze kilka lat temu był to jedyny zespół w Polsce, który latał w składzie trzech lub czterech samolotów. Mimo rozwoju innych grup, Żelazny nie musi obawiać się konkurencji. Zespół znany jest z niezwykłej precyzji podczas wykonywania figur, nawet jeśli w składzie znajdują się różne samoloty o różnych osiągach. Trzon zespołu stanowi trzech ogromnie doświadczonych akrobatów: Wojciech Krupa, Piotr Haberland i Tadeusz Kołaszewski, którzy z powodzeniem szkolą nowych członków zespołu.

SkyMagic
Zespół niezwykle kreatywnych skoczków spadochronowych, którzy cały czas pracują nad tym, by dodawać nowe elementy do swoich pokazów – kolorowe szarfy, ogromne flagi, pirotechnikę i nigdy nie wiemy czym jeszcze nas zaskoczą. Taki wspólny pokaz wymaga od nich dużego doświadczenia i zaufania w zespole każdy manewr musi być doskonale przemyślany. Ich spadochrony, schowane w dość duży plecak, ważą nawet kilkanaście kilogramów.

Marek Choim
Marek Choim swoją przygodę z lotnictwem rozpoczął znacznie później niż większość pilotów. Od samego początku szkolił się u najlepszych instruktorów, w Polsce i zagranicą. Marek Choim szczególnie polubił akrobację lotniczą, a swoje niesamowite umiejętności prezentuje na pokazach, latając na Extrze 330SC. Samolot ten ma niecodzienne malowanie i jest najmocniejszym samolotem akrobacyjnym w Polsce.

57-my Team
Zespół założony przez dwóch sympatycznych pilotów, którzy znani są ze swojego poczucia humoru. Lata doświadczenia i nietypowe maszyny to podstawowy opis programu tego zespołu. Obecnie 57-my Team lata w składzie trzech wiatrakowców – statków powietrznych, które przykuwają uwagę. Z wyglądu podobne do małego śmigłowca, a z zasad lotu bardziej do samolotu. Być może brzmi to skomplikowanie i rodzi kilka pytań – ale możecie być pewnie, że odpowiedzi na nie dostaniecie podczas Poznań Air Show!

Organizatorzy przewidują liczne atrakcje nie tylko dla wtajemniczonych pasjonatów lotnictwa, ten weekend będzie obfitował w atrakcje dla całej rodziny. Dla miłośników dobrego jedzenia natomiast zostanie przygotowana strefa wolnego piknikowania w pobliżu kilkudziesięciu foodtruck’ów.

Przygotowując program wydarzeń nie zapomniano także o najmłodszych uczestnikach imprezy. Specjalnie dla nich działać będzie wesołe miasteczko, a w nim moc atrakcji. Bajeczny lunapark, karuzele przyprawiające o zawrót głowy, kolorowe samochody, które zabiorą dzieci w magiczną podróż oraz strzelanie do celu. Ponadto wystawa wozów strażackich z możliwością ich zwiedzania i wiele, wiele innych zabaw, które umilą i wypełnią czas maluchom. 

Poznań Air Show będzie unikatowym wydarzeniem, dostarczającym gościom niespotykanych emocji, pozostając w pamięci uczestników na długie lata. 


Bilety
W przedsprzedaży

• Karnet dwudniowy – 50 zł
• Bilet jednodniowy – 25 zł
• Bilet VIP jednodniowy – 300 zł

Zapraszamy do zakupu na bileteriach on-line: TIXER.pl i ticketmaster.pl oraz w punktach sprzedaży stacjonarnej: Empik, Saturn MediaMarkt oraz kioski RUCH 

Bilety dla spotterów

• Poznań Air Show Spotters Days – 170 zł
• NATO Tiger Meet Spotters Day – 125 zł
• Karnet Poznań Air Show & NATO Tiger Meet Spotters Days – 255 zł

Bilety te można zakupić przez pośrednictwo strony:
www.spotters.poznanairshow.pl

Godziny otwarcia

19.05.2018 (sobota) – 9.00-19.00
20.08.2018 (niedziela) – 9.00-19.00

Kontakt dla mediów: 

Hanna Zalewska
hanna.zalewska@mtp.pl
tel.: +48 691 021 928

Źródło: poznanairshow.pl


Office 365