Patriotyczne koszulki T-shirt i gadżety

poniedziałek, 2 grudnia 2019

6 grudnia: Ile czasu może przetrwać drewno w wodzie?


Instytut Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu zaprasza na wykład popularnonaukowy dr hab. Joanny Kowalczuk z cyklu "Fizyka Warta Poznania". Temat wykładu: 


FIZYKA W ARCHEOLOGII


dr hab. Joanna Kowalczuk, Wykład popularno-naukowy Fizyka w Archeologii. Źródło: IFM PAN.


W piątek 6 grudnia 2019 r. o godzinie 14:30 w Instytucie Fizyki Molekularnej PAN (ul. Smoluchowskiego 17, Poznań) w ramach cyklu "Fizyka Warta Poznania" odbędzie się kolejny wykład popularnonaukowy podczas którego dr hab. Joanna Kowalczuk przedstawi jak współczesne metody fizyki mogą wspomóc badania archeologiczne.

Wykład „Fizyka w Archeologii” będzie okazją do zapoznania się z ciekawymi badaniami nad drewnem zabytkowym.

Prelegentka z dużym zaangażowaniem jako fizyk przez kilka ostatnich lat wspierała badania w ramach projektu pt. „Dziedzictwo kulturowe – poszukiwanie nowoczesnych środków i metod konserwacji drewna zabytkowego”. Projekt ten, realizowany z ramienia Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, był finansowany w latach 2016-2019 przez Narodowy Program Rozwoju Humanistyki i dotyczył ważnych dla historii naszego regionu eksponatów z rezerwatu archeologiczno historycznego na Ostrowie Lednickim.

Wstęp jest wolny, ale wymagana jest wcześniejsza rezerwacja uczestnictwa za pomocą formularza na stronie internetowej: 
https://www.ifmpan.poznan.pl/fwp/lecture.html?i=9



niedziela, 17 listopada 2019

Betlejem Poznańskie otwarte!


W sobotni wieczór 16 listopada 2019 roku prezydent miasta Jacek Jaśkowiak dokonał uroczystego otwarcia Betlejem Poznańskiego. Na gości czekały liczne atrakcje. 


Betlejem Poznańskie. Plac Wolności w Poznaniu, Poznan.pl


"Rozpoczynamy dzisiaj okres przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. To czas refleksji, kiedy możemy zastanowić się nad wieloma elementami naszego życia, ale też przyjść na plac Wolności i spędzić miłe chwile z dziećmi i najbliższą rodziną. To nie jest może największy jarmark bożonarodzeniowy w Europie, ale jeden z najlepszych. W zeszłym roku otrzymaliśmy w tej kategorii 6. miejsce. Wyprzedziliśmy Pragę i Drezno, także nie ma powodów do kompleksów. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że możemy spędzać wspólnie czas w tak pięknym miejscu, ale przede wszystkim dziękuje poznaniakom i wszystkim gościom za przybycie. Betlejem Poznańskie 2019 uważam za otwarte!" 

Na Placu Wolności można skosztować potraw z różnych zakątków świata, m.in. Francji, Włoch, Niemiec, Holandii czy Litwy. Nie brakuje też tradycyjnych polskich specjałów, jak barszcz z uszkami, makowiec, pierogi czy ręcznie robione pierniki. Można kupić także ozdoby choinkowe i świąteczne prezenty. 


Betlejem Poznańskie. Plac Wolności w Poznaniu, Poznan.pl


Podobnie jak w latach ubiegłych, na Placu Wolności stanęły karuzele dla dzieci i diabelski młyn, z którego można podziwiać panoramę Poznania. Na schodach Arkadii odwiedzić można Szopkę Betlejemską. Nowością jest adwentowy kalendarz o wymiarach 8 na 2 metry.

Miasto Poznań przygotowało 1500 darmowych wejściówek (po 2 na osobę) - zarówno na diabelski młyn, jak i wszystkie dostępne karuzele. Bilety będą rozdawane w Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy ul. Ratajczaka 44 (o terminach CIR będzie informować na swojej stronie internetowej oraz profilu facebookowym). Darmowe wejściówki będzie można otrzymać także biorąc udział w konkursie oraz wydarzeniach, organizowanych przez CIR podczas rodzinnych śród.

Zniżki czekają także na posiadaczy Karty Rodziny Dużej. Od 16 listopada do 22 grudnia - będą mogli korzystać z promocji na diabelski młyn oraz wszystkie karuzele. Natomiast seniorzy, którzy mają Poznańską Złotą Kartę, będą mogli kupić taniej grzane wino.

Jarmark Bożonarodzeniowy na Starym Rynku rozpocznie się w sobotę, 30 listopada, kiedy to prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak uroczyście rozświetli miejską choinkę.

Więcej informacji o Betlejem Poznańskim 2019 można znaleźć na stronie internetowej: http://betlejempoznanskie.pl


PROGRAM - PLAC WOLNOŚCI 




PROGRAM - STARY RYNEK 




LOKALIZACJA


Poznan.pl, Betlejempoznanskie.pl



21 listopada: Warsztaty Filmowe "Komeda w Poznaniu"


Mastershot FILM Festival zaprasza na Warsztaty Filmowe "Komeda w Poznaniu", które odbędą się 21-23 listopada 2019 roku. 




To wyjątkowe warsztaty z realizacji filmu krótkometrażowego na jednym ujęciu, tzw mastershot, który poświęcony będzie wybitnemu muzykowi, pochodzącemu z Poznania - Krzysztofowi Komedzie. 

ZAPISY na bezpłatne Warsztaty (obowiązkowo w formularzu):
https://tinyurl.com/y579thnb

Krzysztof KOMEDA Trzciński to ikona polskiego jazzu. Artysta wszechstronny, genialny i zasłużony dla polskiego kina. Współpracował z Romanem Polańskim, Andrzejem Wajdą, Jerzym Skolimowskim. Współtworzył nowoczesny polski jazz wraz z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Jerzym Milianem czy Tomaszem Stańko. Słynny motyw muzyczny z Dziecka Rosemary stworzył właśnie Komeda.

Podczas listopadowych warsztatów wyprodukujemy film na jednym ujęciu poświęcony Krzysztofowi Komedzie. 

Data: 21, 22, 23 listopada 2019 r.
Miejsce: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Ul. 23 Lutego 20, Budynek B, sala 110
Plan filmowy w klubie jazzowym Blue Note, ul. Kościuszki 79, w gmachu CK Zamek.

Plan ramowy Warsztatów: 

Dzień 1.
21 listopada 2019 - zajęcia teoretyczne i wprowadzenie do warsztatów praktycznych. Start godz. 18.00 do godz. 21.00

• Wprowadzenie do Warsztatów z produkcji filmów jednoujęciowych.
• Przedstawienie założeń produkcji filmu w jednym ujęciu, który zrealizujemy w sobotę 23 listopada w Blue Note.
• Przedstawienie i omówienie realizowanego scenariusza filmowego, doprecyzowanie scenariusza pod wymogi lokacji.
• Próby sprzętu i podział na grupy produkcyjne i przypisanie ról aktorskich, zaplanowanie ujęć w wybranych lokacjach.

Dzień 2 i 3.
22 i 23 listopada 2019
Plan filmowy – przygotowanie do produkcji i wykonanie ujęć. Wizja lokalna.
Ze względu na fakt, że zdjęcia będziemy wykonywać w klubie o ograniczonej wentylacji obowiązuje zakaz palenia (za wyjątkiem osób przewidzianych w scenariuszu) oraz restrykcyjny limit czasu - gramy do godz. 16.00
Drugiego dnia warsztatów wprowadzimy Was w założenia produkcji.
Szczegóły produkcyjne podamy 21 listopada, podczas pierwszego dnia warsztatów.





czwartek, 14 listopada 2019

15 listopada: Podróż do wnętrza Ziemi


Instytut Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu zaprasza na wykład popularnonaukowy mgr inż. Sylwii Zięby z cyklu "Fizyka Warta Poznania". Temat wykładu:

PODRÓŻ DO WNĘTRZA ZIEMI - WYSOKIE CIŚNIENIA


mgr inż. Sylwia Zięba, Podróż do wnętrza Ziemi. Źródło: IFM PAN.


Wykład odbędzie się 15 listopada 2019 roku (piątek) o godz. 14:30 w Auli Instytutu Fizyki Molekularnej PAN przy ul. Smoluchowskiego 17 w Poznaniu.

Konieczna jest wcześniejsza rejestracja uczestnictwa na stronie:https://www.ifmpan.poznan.pl/fwp/lecture.html?i=6





piątek, 18 października 2019

25 października: Wykład Piotra Chomiuka w Instytucie Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu


Instytut Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu zaprasza na wykład popularnonaukowy dra Piotra Chomiuka z cyklu "Fizyka Warta Poznania". Temat wykładu:

ŚWIATŁO W MUZEUM


dr Piotr Chomiuk, Światło w muzeum. Źródło: IFM PAN.


Wykład odbędzie się 25 października 2019 roku (piątek) o godz. 14:30 w Auli Instytutu Fizyki Molekularnej PAN przy ul. Smoluchowskiego 17 w Poznaniu.

Konieczna jest wcześniejsza rejestracja uczestnictwa na stronie:
https://www.ifmpan.poznan.pl/fwp/lecture.html?i=5



piątek, 27 września 2019

27 września: Noc Naukowców w Instytucie Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu


Organizatorzy Nocy Naukowców z Instytutu Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu serdecznie dziękują za liczny udział i zapraszają do obejrzenia galerii zdjęć.

Słowo od organizatorów: 

"Było mnóstwo pozytywnej energii, radości i nauki przez zabawę. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji "W Labiryncie Fizyki" za liczny udział i wspólne eksperymentowanie, mamy nadzieję, że odwiedzające nas dzieci wróciły do domów szczęśliwe i pełne wrażeń!". 


Noc Naukowców w Instytucie Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu. Źródło: IFM PAN.




niedziela, 8 września 2019

27 września: NOC NAUKOWCÓW 2019


Serdecznie zapraszamy na tegoroczną NOC NAUKOWCÓW, która odbędzie się 27 września 2019 roku. 

Na wydarzenia wymagające rejestracji będzie można zakładać konta oraz wybierać wydarzenia już od 9 września od godz. 12:00. 



***

"Szanowni Państwo, Drodzy Uczestnicy Nocy Naukowców,już po raz 13. to wydarzenie przyciągnie w Polsce tłumy spragnione wiedzy i zabawy nią. Bo tylko w jedną taką noc naukowcy otwierają pracownie i laboratoria, by podczas warsztatów, doświadczeń i wykładów pokazać, co potrafi ludzki umysł. I my widzimy ten pęd do wiedzy, zwłaszcza młodych ludzi. Widzimy go na co dzień i w świetle dnia, kiedy przygotowujemy projekty pomagające, a często wręcz umożliwiające naszej młodzieży pogoń za umiejętnościami i możliwościami młodych ludzi w innych krajach Europy czy świata. Jakich? W 2016 r. zaczęliśmy realizować (dofinansowany przez Unię Europejską 90 mln zł!) samorządowy projekt Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020. Dzięki niemu tworzymy szkołę XXI wieku, otwartą na innowacje, bazującą na unikalnej w skali kraju Wielkopolskiej Sieci Edukacyjnej, umożliwiającej korzystanie z Internetu całych społeczności szkolnych, czyli praktycznie kontakt z całym światem. Mało tego. Także dla nich wspólnie z Politechniką Poznańską realizujemy unijny projekt „Czas zawodowców BIS – zawodowa Wielkopolska”, dzięki któremu od 2015 r. rewolucjonizujemy rynek pracy absolwentów szkół zawodowych. Wierzę, że dzięki nocy popularyzującej naukę i dniom, w których my pomagamy kształcić przyszłych naukowców, stworzymy nie tylko szkołę, ale całą Wielkopolskę na miarę XXI wieku. Życzę wszystkim nocy pełnej dobrej zabawy, suto okraszonej uznaniem dla wiedzy naszych naukowców.

Marek Woźniak
Marszałek Województwa Wielkopolskiego"


***

"Szanowni Państwo,serdecznie zapraszam na Noc Naukowców – największe w Wielkopolsce wydarzenie popularnonaukowe, którego Politechnika Poznańska ma przyjemność być koordynatorem.Noc Naukowców to jedyna taka noc w Europie. Każdego roku w tym samym czasie – w ostatni piątek września – w setkach miast odbywają się imprezy popularnonaukowe i rozrywkowe pod hasłem: Researchers’ Night. Tej nocy każdy może wcielić się w rolę naukowca i przekonać się jak pasjonująca jest nauka. Pokażemy, że uczelnie oraz ośrodki naukowo-badawcze są przyjaznym i niezwykle inspirującym miejscem, a naukowcy to bardzo interesujący ludzie, którzy z pasją wykonują swoją pracę.Tłumy dzieci i młodzieży, które corocznie odwiedzają miejsca Nocy Naukowców w Poznaniu są dowodem, że dajemy impuls do rozwijania ich naukowych zainteresowań. Życzę wszystkim naszym Gościom ciekawej nauki i zabawy.

Prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski
Rektor Politechniki Poznańskie" 


***







piątek, 2 sierpnia 2019

2 sierpnia 2019: Studio Browar Wakacje


Studio Browar Wakacje, 2 sierpnia 2019 roku. 

Gośćmi programu są: 

1. Remigiusz Koziński, Poznańskie ZOO. 
2. Krzysztof Antkowiak, piosenkarz. 
3. Grzegorz Urbański, Volvo Karlik Poznań. 
4. Anita Jabłkowska, sklep Siejba.




poniedziałek, 6 maja 2019

7 maja: Otwarcie Wszechnicy Piastowskiej w Poznaniu - prezentacja z okazji 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego


7 maja 1919 roku w Sali Tronowej Zamku Cesarskiego odbyła się inauguracja Wszechnicy Piastowskiej, rok później przemianowanej na Uniwersytet Poznański. 

W dniu setnej rocznicy tamtego wydarzenia w tym samym miejscu, czyli dzisiejszej Sali Wielkiej Centrum Kultury ZAMEK, wystawiona zostanie dokumentująca je księga pamiątkowa, na co dzień przechowywana w Archiwum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Pokazany zostanie także biret rektorski prof. Heliodora Święcickiego, własność Archiwum Polskiej Akademii Nauk, Oddział w Poznaniu. Pokazowi towarzyszyć będzie projekcja zawartości księgi oraz nagranie fragmentów wygłoszonych wówczas przemówień.

Prezentacja będzie się odbywała od g. 12:00 do g. 20:00.

Organizatorami są: 
Muzeum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza - Oddział w Poznaniu, 
Centrum Kultury ZAMEK. 
Źródło: CK Zamek



piątek, 3 maja 2019

Poznańska Szkoła Doktorska Instytutów Polskiej Akademii Nauk (PSD IPAN)


Powstała Poznańska Szkoła Doktorska Instytutów Polskiej Akademii Nauk (PSD IPAN). Pierwsze zajęcia rozpoczną się 1 października 2019 roku.


Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.


Poznańską Szkołę Doktorską Instytutów Polskiej Akademii Nauk poprowadzą wspólnie:

Instytut Chemii Bioorganicznej PAN
Instytut Dendrologii PAN
Instytut Fizyki Molekularnej PAN
Instytut Genetyki Człowieka PAN
Instytut Genetyki Roślin PAN

Szkoła kształcić będzie kandydatów do stopnia doktora w następujących dyscyplinach:

- nauki biologiczne
- nauki chemiczne
- nauki fizyczne
- nauki medyczne
- rolnictwo i ogrodnictwo.

Dokumenty dla kandydatów i doktorantów są do pobrania na stronie: 
Źródło: IFM PAN



środa, 10 kwietnia 2019

13 kwietnia: Święty Marcin otwiera drzwi w Poznaniu


Tytułowe drzwi otworzą się w sobotę 13 kwietnia 2019 roku w różnych miejscach ulicy Święty Marcin, a przedsiębiorcy, artyści i animatorzy zaproszą do udziału w specjalnie przygotowanych atrakcjach i działaniach.

Otwarte Drzwi na ulicy Święty Marcin będą okazją do tego, by odwiedzić ulicę w nowej odsłonie. Będzie można przypomnieć sobie to, co znane od dziesięcioleci oraz odkryć to, co nowe, nieraz ukryte w podwórzach czy na wysokich piętrach kamienic.

Przedstawiciele firm i lokali działających na ul. Święty Marcin i w najbliższej okolicy 13 kwietnia otworzą dla nas swoje drzwi i zaproszą na wspólne warsztaty, zwiedzania, pokazy i wystawy.

Szczegółowy program







Wystawa motyli w Palmiarni Poznańskiej


Do 26 kwietnia 2019 roku w Palmiarni Poznańskiej można oglądać Wystawę Motyli Preparowanych oraz Wystawę Żywych Motyli.




piątek, 5 kwietnia 2019

31 maja: Wykład popularnonaukowy z cyklu Fizyka Warta Poznania: "Czym zastąpić biały cukier?"


Instytut Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu zaprasza na wykład popularnonaukowy dr Iwony Płowaś-Korus z cyklu "Fizyka Warta Poznania". Temat wykładu: 


CZYM ZASTĄPIĆ BIAŁY CUKIER?


dr Iwona Płowaś-Korus, wykład z cyklu Fizyka Warta Poznania nt. Czym zastąpić biały cukier? Źródło: IFM PAN.


Wykład odbędzie się 31 maja 2019 roku (piątek) o godz. 14:30 w Centrum Kongresowym IOR przy ul. Węgorka 20 w Poznaniu, w Sali 10 Instytutu Ochrony Roślin. 

Konieczna jest wcześniejsza rejestracja uczestnictwa na stronie:
https://www.ifmpan.poznan.pl/fwp/lecture.html?i=3




środa, 13 marca 2019

29 marca: Wykład z cyklu Fizyka Warta Poznania: "Meteoryt Morasko. Historia nie z tej ziemi"


Instytut Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu zaprasza na wykład popularnonaukowy mgr. Mieszka Kołodzieja z cyklu "Fizyka Warta Poznania". Temat wykładu: 


METEORYT MORASKO. HISTORIA NIE Z TEJ ZIEMI


mgr Mieszko Kołodziej, wykład z cyklu Fizyka Warta Poznania nt. Meteoryt Morasko. Historia nie z tej ziemi. Źródło: IFM PAN.

Wykład odbędzie się 29 marca 2019 roku (piątek) o godz. 14:30 w Centrum Kongresowym IOR przy ul. Węgorka 20 w Poznaniu, w Sali B Instytutu Ochrony Roślin. Wstęp wolny.

Konieczna jest wcześniejsza rejestracja uczestnictwa pod adresem:
wyklady@ifmpan.poznan.pl
Źródło: IFM PAN




środa, 13 lutego 2019

28 lutego: Wykład Michała Bielejewskiego w Instytucie Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu


Instytut Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu zaprasza na wykład popularnonaukowy adiunkta dra inż. Michała Bielejewskiego z cyklu "Fizyka Warta Poznania". Temat wykładu: 

"POWRÓT DO PRZYSZŁOŚCI" - ŻELE SUPRAMOLEKULARNE


dr inż. Michał Bielejewski, "Powrót do przyszłości" - żele supramolekularne. Źródło: IFM PAN


Wykład odbędzie się 28 lutego 2019 roku (czwartek) o godz. 14:30 w Auli Instytutu Fizyki Molekularnej PAN przy ul. Smoluchowskiego 17 w Poznaniu.

Konieczna jest wcześniejsza rejestracja uczestnictwa pod adresem:
wyklady@ifmpan.poznan.pl
Źródło: IFM PAN



Office 365