Chęć zobaczenia trykających się koziołków powiodła mnie do Rogalowego Muzeum Poznania, gdzie miły pan zaprowadził mnie na górę wprost do okna z widokiem na koziołki. Pozytywna atmosfera tego miejsca skłoniła mnie do pozostania na zbliżający się pokaz.
Rogalowe Muzeum Poznania |
Rogalowe Muzeum Poznania mieści się w zabytkowej 500-letniej kamienicy, jednej z najlepiej zachowanych na Starym Rynku. Wystrój sali, na której odbywało się spotkanie, pochodzi z epoki Renesansu. Ponad głowami uczestników unosił się zabytkowy drewniany strop z polichromią, a dookoła otaczały zabytkowe ściany, przyozdobione gdzieniegdzie malowidłami. Z okna zaś roztaczał się widok na Stary Rynek... i na słynne Poznańskie Koziołki :)
Poznańskie Koziołki |
Pokaz rozpoczął się nauką gwary poznańskiej. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. co znaczy fyrtel, tej, szczun, mela, gzik, plyndze, jak się nazywają poszczególne części ciała, jak mówić komplementy po poznańsku, a także jak poprawnie powiedzieć „Dzień dobry!”.
Nauka poznańskiej gwary |
Uczestnicy spotkania poznali legendę o Świętym Marcinie oraz o tym, jak postawa Świętego zainspirowała cukierniczego mistrza.
Legenda o Świętym Marcinie |
Dowiedzieli się także jaka jest prawidłowa nazwa rogali, ile powinny ważyć i skąd ich zakrzywiony kształt oraz co jest najważniejsze, aby zrobić rogala. Będziecie zaskoczeni. Wcale nie przepis :)
Rogal Świętomarciński powinien mieć odpowiednią wagę |
Po krótkiej instrukcji, jak należy myć ręce po poznańsku, przyszedł wreszcie czas na warsztaty robienia rogali: wygniatanie, rozpłaszczanie, wałkowanie, wycinanie, nadziewanie, zawijanie, przecinanie, rolowanie. Przy wyrobie ciasta pomocna okazała się szabla.
Szabla w kuchni też się przydaje... |
Po rogalowych warsztatach przyszedł czas na degustację oraz na animowany film o „rogalowej historii Poznania”, czyli o czasach, kiedy „tereny dzisiejszego Poznania porastała dzika puszcza”…
Film "Rogalowa historia Poznania" |
Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał Certyfikat Rogalowego Czeladnika.
Certyfikat Rogalowego Czeladnika |
***
Dynamiczne prowadzenie, zaangażowanie uczestników spotkania – małych i dużych – do produkcji rogali, nauka gwary poznańskiej, historyczne ciekawostki i ciepła atmosfera sprawiły, iż wizyta w Rogalowym Muzeum Poznania to dobrze i miło spędzony czas, a całe spotkanie ciekawe i pouczające.
Rogalowe Muzeum Poznania to nie muzeum, po którym się chodzi i ogląda, ale w którym się żywo uczestniczy, w którym się jest wciągniętym w historię tego miejsca i czasu.
Jak trafić do Rogalowego Muzeum Poznania
Jak trafić do Rogalowego Muzeum Poznania
Rogalowe Muzeum Poznania. Mapka. Źródło: rogalowemuzeum.pl |
Wizyta w Rogalowym Muzeum Poznania 29.08.2018 środa
db