Patriotyczne koszulki T-shirt i gadżety

środa, 5 września 2018

Rogalowe Muzeum Poznania 2018 - relacja z wizyty


Chęć zobaczenia trykających się koziołków powiodła mnie do Rogalowego Muzeum Poznania, gdzie miły pan zaprowadził mnie na górę wprost do okna z widokiem na koziołki. Pozytywna atmosfera tego miejsca skłoniła mnie do pozostania na zbliżający się pokaz. 

Rogalowe Muzeum Poznania

Rogalowe Muzeum Poznania mieści się w zabytkowej 500-letniej kamienicy, jednej z najlepiej zachowanych na Starym Rynku. Wystrój sali, na której odbywało się spotkanie, pochodzi z epoki Renesansu. Ponad głowami uczestników unosił się zabytkowy drewniany strop z polichromią, a dookoła otaczały zabytkowe ściany, przyozdobione gdzieniegdzie malowidłami. Z okna zaś roztaczał się widok na Stary Rynek... i na słynne Poznańskie Koziołki :) 

Poznańskie Koziołki

Pokaz rozpoczął się nauką gwary poznańskiej. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. co znaczy fyrtel, tej, szczun, mela, gzik, plyndze, jak się nazywają poszczególne części ciała, jak mówić komplementy po poznańsku, a także jak poprawnie powiedzieć „Dzień dobry!”. 

Nauka poznańskiej gwary

Uczestnicy spotkania poznali legendę o Świętym Marcinie oraz o tym, jak postawa Świętego zainspirowała cukierniczego mistrza. 

Legenda o Świętym Marcinie

Dowiedzieli się także jaka jest prawidłowa nazwa rogali, ile powinny ważyć i skąd ich zakrzywiony kształt oraz co jest najważniejsze, aby zrobić rogala. Będziecie zaskoczeni. Wcale nie przepis :) 

Rogal Świętomarciński powinien mieć odpowiednią wagę

Po krótkiej instrukcji, jak należy myć ręce po poznańsku, przyszedł wreszcie czas na warsztaty robienia rogali: wygniatanie, rozpłaszczanie, wałkowanie, wycinanie, nadziewanie, zawijanie, przecinanie, rolowanie. Przy wyrobie ciasta pomocna okazała się szabla. 

Szabla w kuchni też się przydaje...

Po rogalowych warsztatach przyszedł czas na degustację oraz na animowany film o „rogalowej historii Poznania”, czyli o czasach, kiedy „tereny dzisiejszego Poznania porastała dzika puszcza”…

Film "Rogalowa historia Poznania"

Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał Certyfikat Rogalowego Czeladnika. 

Certyfikat Rogalowego Czeladnika
 

***

Dynamiczne prowadzenie, zaangażowanie uczestników spotkania – małych i dużych – do produkcji rogali, nauka gwary poznańskiej, historyczne ciekawostki i ciepła atmosfera sprawiły, iż wizyta w Rogalowym Muzeum Poznania to dobrze i miło spędzony czas, a całe spotkanie ciekawe i pouczające.

Rogalowe Muzeum Poznania to nie muzeum, po którym się chodzi i ogląda, ale w którym się żywo uczestniczy, w którym się jest wciągniętym w historię tego miejsca i czasu.

Jak trafić do Rogalowego Muzeum Poznania

Rogalowe Muzeum Poznania. Mapka. Źródło: rogalowemuzeum.pl



Wizyta w Rogalowym Muzeum Poznania 29.08.2018 środa


db


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Office 365