Patriotyczne koszulki T-shirt i gadżety

poniedziałek, 26 listopada 2018

Święto Niepodległości w Poznaniu 2018 - relacja z wydarzeń


11 listopada 2018 roku w Poznaniu spotkaliśmy się, aby wspólnie świętować 100letnią rocznicę odzyskania niepodległości oraz Imieniny Ulicy Święty Marcin. 

Oficjalne uroczystości rocznicowe rozpoczęły się o godzinie 11:00 mszą świętą w intencji Ojczyzny w poznańskiej Farze oraz otwarciem Kopca Wolności, który dotąd był niedostępny dla poznaniaków. Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, powiedział:

"Dzieje naszej ojczyzny, w tym także losy Poznania, były w ostatnim stuleciu naprawdę dramatyczne. Wolność i niepodległość stanowią nienaruszalny fundament naszej tożsamości. To wartości, dla których nie tyle poświęcamy, co przeżywamy życie. Poznański Kopiec Wolności jest symbolem polskiej państwowości i jej dziedzictwa. Cieszę się, że możemy go uroczyście otworzyć w tak szczególnym dniu".


Kopiec Wolności, http://www.poznan.pl/
O godz. 11:11 wystartował Bieg Niepodległości, w którym wzięło udział 25 tysięcy uczestników na dystansie 10 km. START dostosowany dla dużej liczby uczestników i 7 fal startowych symbolizujących 7 historycznych Powstań usytuowany został na ulicy Solnej. Trasa przebiegała Aleją Niepodległości, skręcała w ulicę Przepadek, następnie ulicą gen. Kazimierza Pułaskiego i dalej przez Aleje Armii Poznań, ul. Księcia Mieszka I, Aleje Solidarności, ul. Murawa, Winogrady, Za Cytadelą, ponownie przez Aleje Armii Poznań, ulicę Północną, Księcia Józefa i Aleję Niepodległości, gdzie na wysokości Urzędu Marszałkowskiego znajdowała się META. 

Na starcie BIEGU 100-LECIA 2018 wszyscy wspólnie utworzyli olbrzymią, dwudziestopięciotysięczną żywą flagę z białych i czerwonych okolicznościowych biegowych koszulek, które wszyscy uczestnicy otrzymali w pakiecie startowym. 


Uczestnicy Biegu Niepodległości w okolicznościowych czapkach i koszulkach, http://biegniepodleglosci.pl/news/galerie-zdjec/

W tym roku organizatorzy przygotowali wyjątkowe trofeum: pierwszy i jedyny w historii, pokryty 24-karatowym złotem MEDAL STULECIA. Autorem projektu medalu jest Damian Drąszkiewicz. 


Medale Stulecia, http://biegniepodleglosci.pl/dla-biegaczy/medale-kolekcja/

Na Placu Wolności w południe rozpoczął się "Piknik historyczny 1918-2018". Wziął w nim udział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz przedstawiciele miasta. Zgromadzeni na placu mogli posłuchać koncertu Orkiestry Miasta Poznania przy MPK oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, a także zobaczyć defilady. 

Zaś na Starym Rynku można było spotkać poznańskich ułanów. 


Ułani na Starym Rynku

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa pod poznańskim ratuszem.


Wystawa na Starym Rynku

Około godz. 13:30 z terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich wyruszył barwny Korowód Świętego Marcina i przeszedł ulicą Bukowską, Roosevelta, przez Rondo Kaponiera i ulicą Święty Marcin do sceny usytuowanej na Placu Adama Mickiewicza. W korowodzie wzięli udział animatorzy, artyści uliczni, muzycy, rekonstruktorzy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, szkół i grup nieformalnych, a także zespół Koło Jana. Reprezentowane były poznańskie dzielnice: Stare Miasto, Łazarz i Jeżyce. 


Spod Międzynarodowych Targów Poznańskich ruszyła parada Świętego Marcina

Na Placu Mickiewicza nastąpiło oficjalne wręczenie kluczy do miasta Świętemu Marcinowi. W tym roku Święty Marcin dostał aż trzy klucze. Wręczyli je Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, Bronisław Komorowski, były prezydent RP i Marek Woźniak, marszałek województwa. Przekazanie kluczy oficjalnie zakończyło Korowód Świętego Marcina.

"Dziękuję za zaproszenie do Poznania, który może być stolicą radosnego świętowania polskiej niepodległości" - mówił były prezydent RP. "Tutaj wszyscy wiedzą, że tak wyjątkowej rocznicy nie powinno się świętować z zaciśniętymi zębami i zaciśniętymi pięściami, ale z radością. Poznań to miasto nowoczesnego patriotyzmu. Obok miejsca na wspomnienie heroizmu, walki i przelanej krwi jest tu także miejsce na patriotyzm pracy i nauki, patriotyzm codziennego działania na rzecz innych, na rzecz rodziny, miasta i ojczyzny". 

Wspólne zdjęcie rzymskich legionistów z byłym prezydentem RP, Bronisławem Komorowskim oraz prezydentem Poznania, Jackiem Jaśkowiakiem

Po zejściu ze sceny były prezydent RP, Bronisław Komorowski wraz z prezydentem Poznania, Jackiem Jaśkowiakiem, gęsto otoczeni odprowadzającym ich tłumem udali się na stoisko Fundacji BARKA, gdzie ubrani w specjalne fartuszki rozdawali przygotowaną wcześniej gęsinę. 


Szczęśliwcy skosztowali gęsiny św. Marcina, którą na stoisku Fundacji BARKA rozdawali prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, oraz były prezydent RP, Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski chętnie pozował do zdjęć. Niektórym udało się nawet uścisnąć jego rękę. Padały też z jego ust słowa serdeczności, podziękowania "za wspólne świętowanie". 


Były prezydent RP, Bronisław Komorowski chętnie pozował do selfie

W namiocie na parkingu przed Zamkiem przez całe przedpołudnie odbywały się warsztaty dla świętujących rodzinnie poznaniaków, a przy Alei Niepodległości na wszystkich czekał Kiermasz Rogali Świętomarcińskich, na którym nie zabrakło też stoisk z rękodziełem artystycznym.


Rogale Świętomarcińskie na stoisku Fundacji BARKA

W ciągu dnia na scenie na Placu Mickiewicza dwukrotnie wystąpił zespół Bubliczki. 


Zespół Bubliczki

Wieczorem zaś wystąpił zespół Lao Che. 


Koncert zespołu Lao Che

Na zakończenie wspólnego świętowania na Placu Mickiewicza odbył się pokaz świateł. W tym roku zamiast rac świetlnych, które hukiem mogłyby wystraszyć zwierzęta, można było podziwiać pokaz laserowy.

Ponadto w godzinach 12-20 w CK Zamek w Wielkiej Sali można było obejrzeć pokaz filmów dokumentalnych o dawnym Poznaniu. 


Pokaz filmów dokumentalnych o dawnym Poznaniu

Z okazji Imienin Ulicy Święty Marcin organizatorzy przygotowali pamiątkowe gadżety (torby, chustki wielofunkcyjne, przypinki i magnesy), które można było zakupić w punkcie informacyjnym.

Imieniny Ulicy 2018 są częścią całorocznego programu "Pochwała Wolności" w CK Zamek. Jego istotą jest refleksja nad ideą wolności oraz budowanie świadomej, aktywnej i odpowiedzialnej wspólnoty.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Office 365