Dzisiaj w Poznaniu rozpoczęły się XXIII Dni Judaizmu. Tym razem hasłem przewodnim jest cytat z Księgi Wyjścia: "Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować".
|
Spacer "Szlakiem Dziedzictwa Żydowskiego". Fot. arch. Brama Poznania i Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu |
XXIII Dni Judaizmu są współfinansowane z budżetu Miasta Poznania i zostało objęte honorowym patronatem prezydenta Jacka Jaśkowiaka. Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo Miejskie Posnania.
Jak co roku, w styczniu odbywają się uroczystości i wydarzenia, skupiające się wokół tematyki żydowskiej, a także poruszające kwestię dialogu międzywyznaniowego. Dzień Judaizmu został ustanowiony przez polski Kościół katolicki ponad dwadzieścia lat temu i ma na celu ponowne odkrycie więzi pomiędzy religiami.
W programie znalazły się m. in. wspólne śpiewanie pieśni i piosenek
żydowskich, wystawa sztuki nagrobnej i wykłady pogłębiające wiedzę na
temat kultury hebrajskiej.
Rokrocznie pojawia się także szeroka oferta kulturalna i popularnonaukowa - tym razem wydarzenie zainaugurował występ laureatów konkursu piosenki żydowskiej pt. "Melodia może czas pokonać", który odbył się w Pałacu Działyńskich.
Z kolei w piątek w Osiedlowym Domu Kultury "Pod Lipami" odbędzie się wernisaż wystawy sztuki nagrobnej wielkopolskich Żydów pt. "Powrót do domu". Autorami prac są: Marcin Strychowski, Jacek Rychlicki i Błażej Grajek.
Wspólny spacer "Szlakiem Dziedzictwa Żydowskiego" w tym roku poprowadzi Mikołaj Wojciechowski z Centrum Turystyki Kulturowej "Trakt". Wędrówka rozpocznie się na skrzyżowaniu ulic Szewskiej i Dominikańskiej, a zakończy na Placu Wolności.
W następnym tygodniu będzie można posłuchać wykładu ks. prof. Jerzego Machnacza pt. "Edyta Stein: Żydówka katolicką patronką Europy", a także wziąć udział w czytaniu scenicznym "Ksiąg Jakubowych" polskiej noblistki Olgi Tokarczuk. W spotkaniu wezmą udział prof. Wiesław Ratajczak oraz prof. Katarzyna Kuczyńska-Koschany.
Wydarzenie zakończy się panelem dyskusyjnym, w którym wezmą udział przedstawiciele trzech wyznań w Polsce: Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego Tomasz Miśkiewicz oraz Arcybiskup Henryk Muszyński. Dyskusja będzie dotyczyła pontyfikatu Jana Pawła II i ekumenizmu.
Szczegółowy program XXIII Dni Judaizmu można znaleźć na stronie internetowej Gminy Żydowskiej w Poznaniu:
http://poznan.jewish.org.pl/index.php/WIESCI-GMINNE/XXIII-Dni-Judaizmu.html
Poznan.pl