Patriotyczne koszulki T-shirt i gadżety

czwartek, 9 stycznia 2020

17 stycznia: Auksetyki - materiały inne niż wszystkie


Instytut Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu zaprasza na wykład popularnonaukowy dr inż. Jakuba Narojczyka z cyklu "Fizyka Warta Poznania". Temat wykładu: 


AUKSETYKI - MATERIAŁY INNE NIŻ WSZYSTKIE


dr inż. Jakub Narojczyk, Wykład Auksetyki - materiały inne niż wszystkie. Fot. IFM PAN.

Wykład odbędzie się 17 stycznia 2020 roku (piątek) o godz. 14:30 w Auli Instytutu Fizyki Molekularnej PAN przy ul. Smoluchowskiego 17 w Poznaniu.

Konieczna jest wcześniejsza rejestracja uczestnictwa na stronie:
https://www.ifmpan.poznan.pl/fwp/lecture.html?i=8




BiblioboXX (BücherboXX) - mobilna polsko-niemiecka biblioteka została otwarta Za Bramką


BiblioboXX (BücherboXX) to mobilna, polsko-niemiecka biblioteka, która została otwarta przy ulicy Za Bramką, w pobliżu gmachu Urzędu Miasta Poznania. To punkt wyjścia do poszerzenia współpracy w zakresie szkolnictwa zawodowego na linii Poznań - Berlin. 


BiblioboXX, czyli mobilna polsko-niemiecka
biblioteka w Poznaniu. Fot. Poznan.pl
Poznań jest piątym przystankiem regału - po Berlinie, Szczecinie, Łobzie i Wrocławiu. Znaleźć można w nim wiele książek niemieckojęzycznych, publikacji niemieckich autorów, a także pozycje o Niemczech. Połowa przestrzeni regału przeznaczona jest na polskojęzyczną literaturę. 

Wewnątrz BiblioboXXa można także odsłuchać osiem polskich i niemieckich tekstów, czytanych m.in. przez Stefana Möllera oraz Dorotę Danielewicz.

Historia regału sięga roku 2016, kiedy to podczas cyklu warsztatów w niemieckiej stolicy uczniowie techników z Berlina, Wrocławia i Szczecina nadali drugie życie berlińskiej budce telefonicznej. Był to projekt związany z kształceniem zawodowym, a zaangażowani w niego byli uczniowie zdobywający wiedzę w takich rzemiosłach, jak: szklarz, elektronik, mechanik, malarz i lakiernik. 

Na dachu budki zamontowany jest panel fotowoltaiczny, dzięki któremu jest ona samowystarczalna pod względem energetycznym. Projekt graficzny regału został stworzony przez uczennice ze szkolnej "firmy" ickeDesign, we współpracy z artystą Joy'em Lohmannem z Hanoweru. 

Wspólne działania doprowadziły do powstania prostego w obsłudze i utrzymaniu mebla miejskiego, służącego wszystkim mieszkańcom. Współpraca w przygotowaniu regału zakłada nie tylko łączenie kompetencji różnych rzemiosł i nauki, ale też wzajemne zrozumienie się i poznanie.

Więcej o mobilnej polsko-niemieckiej bibliotece:
https://www.poznan.pl/mim/info/news/biblioboxx-berlinska-budka-telefoniczna-w-roli-ulicznej-biblioteki,142057.html



9-25 stycznia: XXIII Dni Judaizmu w Poznaniu


Dzisiaj w Poznaniu rozpoczęły się XXIII Dni Judaizmu. Tym razem hasłem przewodnim jest cytat z Księgi Wyjścia: "Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować". 


Spacer "Szlakiem Dziedzictwa Żydowskiego". Fot. arch. Brama Poznania i Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu


XXIII Dni Judaizmu są współfinansowane z budżetu Miasta Poznania i zostało objęte honorowym patronatem prezydenta Jacka Jaśkowiaka. Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo Miejskie Posnania. 

Jak co roku, w styczniu odbywają się uroczystości i wydarzenia, skupiające się wokół tematyki żydowskiej, a także poruszające kwestię dialogu międzywyznaniowego. Dzień Judaizmu został ustanowiony przez polski Kościół katolicki ponad dwadzieścia lat temu i ma na celu ponowne odkrycie więzi pomiędzy religiami. 

W programie znalazły się m. in. wspólne śpiewanie pieśni i piosenek żydowskich, wystawa sztuki nagrobnej i wykłady pogłębiające wiedzę na temat kultury hebrajskiej.

Rokrocznie pojawia się także szeroka oferta kulturalna i popularnonaukowa - tym razem wydarzenie zainaugurował występ laureatów konkursu piosenki żydowskiej pt. "Melodia może czas pokonać", który odbył się w Pałacu Działyńskich. 

Z kolei w piątek w Osiedlowym Domu Kultury "Pod Lipami" odbędzie się wernisaż wystawy sztuki nagrobnej wielkopolskich Żydów pt. "Powrót do domu". Autorami prac są: Marcin Strychowski, Jacek Rychlicki i Błażej Grajek.

Wspólny spacer "Szlakiem Dziedzictwa Żydowskiego" w tym roku poprowadzi Mikołaj Wojciechowski z Centrum Turystyki Kulturowej "Trakt". Wędrówka rozpocznie się na skrzyżowaniu ulic Szewskiej i Dominikańskiej, a zakończy na Placu Wolności.

W następnym tygodniu będzie można posłuchać wykładu ks. prof. Jerzego Machnacza pt. "Edyta Stein: Żydówka katolicką patronką Europy", a także wziąć udział w czytaniu scenicznym "Ksiąg Jakubowych" polskiej noblistki Olgi Tokarczuk. W spotkaniu wezmą udział prof. Wiesław Ratajczak oraz prof. Katarzyna Kuczyńska-Koschany.

Wydarzenie zakończy się panelem dyskusyjnym, w którym wezmą udział przedstawiciele trzech wyznań w Polsce: Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego Tomasz Miśkiewicz oraz Arcybiskup Henryk Muszyński. Dyskusja będzie dotyczyła pontyfikatu Jana Pawła II i ekumenizmu.

Szczegółowy program XXIII Dni Judaizmu można znaleźć na stronie internetowej Gminy Żydowskiej w Poznaniu: 
http://poznan.jewish.org.pl/index.php/WIESCI-GMINNE/XXIII-Dni-Judaizmu.html
Poznan.pl


10 stycznia: Noc Biologów w Poznaniu 2020


"Globalne zmiany środowiska" - to hasło przewodnie IX edycji "Nocy Biologów", która odbędzie się 10 stycznia na UAM. Naukowcy będą dyskutowali na trudne tematy dotyczące środowiska naturalnego i rytmu życia na naszej planecie.


Wydarzenie zostało zainaugurowane po raz pierwszy w 2012 roku na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, dlatego z czasem została rozszerzona na całą Polskę.

- W ramach "Nocy Biologów" staramy się zajmować sprawami bardzo aktualnymi. Myślę, że wszyscy zauważamy, że żyjemy w czasach, które są bardzo dynamiczne. W związku z tym naukowcy na całym świecie, a w tym naukowcy z Polski, muszą się zastanowić nad tym, co stanie się z naszą planetą za 30 lat - mówi prof. Joanna Ziomek z Wydziału Biologii UAM.

Wydarzenie ma charakter popularyzatorski, dlatego dziesiątki naukowców zafascynowanych fenomenem życia na Ziemi wyjdą z ukrycia, by w możliwie precyzyjny sposób opowiedzieć, na czym polega ich praca i jakie zjawiska można obserwować nawet bardzo prostymi metodami. Postarają się zmierzyć z popularnym przekonaniem, że zima jest tą porą roku, w której życie zamiera.

Organizatorzy zapewniają, że każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie - od interesujących wykładów i fascynujących pokazów po warsztaty, laboratoria, wycieczki i konkursy. Na część z nich obowiązuje rezerwacja. "Noc Biologów" rozpocznie się 10 stycznia (w najbliższy w piątek), o godzinie 16:00 na Wydziale Biologii UAM. W akcję włączył się też Ogród Botaniczny UAM oraz Polska Akademia Nauk.

Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia: 

Szczegółowy program jest dostępny na stronie głównej Nocy Biologów: 
Poznan.pl



poniedziałek, 6 stycznia 2020

6 stycznia: Orszak Trzech Króli 2020 - Poznań


Kacper, Melchior i Baltazar już po raz dziesiąty przeszli ulicami Poznania w barwnym korowodzie. Orszakowi Trzech Króli towarzyszyło wspólne śpiewanie kolęd i odgrywanie scen obrazujących pielgrzymowanie biblijnych mędrców do betlejemskiego żłóbka. Pochód wyruszył z Placu Wolności na Stary Rynek.




Orszak Trzech Króli to także akcja charytatywna. W tym roku kwesta odbyła się na rzecz ośrodka wychowania i terapii uzależnień dla młodzieży w Wierzenicy oraz domu dziennego pobytu dla osieroconych dzieci w Kitwe w Zambii.

Patronat nad wydarzeniem objął Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania. Organizatorzy: Cafe Misja Centrum Kultury Fara, Fundacja Więcej Poznania, Fara Poznańska Bazylika Kolegiacka. Dofinansowano z budżetu Miasta Poznania.

Więcej informacji na temat Orszaku Trzech Króli w Poznaniu:
https://orszakpoznan.pl/aktualnosci 




Office 365