Patriotyczne koszulki T-shirt i gadżety

poniedziałek, 26 listopada 2018

Święto Niepodległości w Poznaniu 2018 - relacja z wydarzeń


11 listopada 2018 roku w Poznaniu spotkaliśmy się, aby wspólnie świętować 100letnią rocznicę odzyskania niepodległości oraz Imieniny Ulicy Święty Marcin. 

Oficjalne uroczystości rocznicowe rozpoczęły się o godzinie 11:00 mszą świętą w intencji Ojczyzny w poznańskiej Farze oraz otwarciem Kopca Wolności, który dotąd był niedostępny dla poznaniaków. Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, powiedział:

"Dzieje naszej ojczyzny, w tym także losy Poznania, były w ostatnim stuleciu naprawdę dramatyczne. Wolność i niepodległość stanowią nienaruszalny fundament naszej tożsamości. To wartości, dla których nie tyle poświęcamy, co przeżywamy życie. Poznański Kopiec Wolności jest symbolem polskiej państwowości i jej dziedzictwa. Cieszę się, że możemy go uroczyście otworzyć w tak szczególnym dniu".


Kopiec Wolności, http://www.poznan.pl/
O godz. 11:11 wystartował Bieg Niepodległości, w którym wzięło udział 25 tysięcy uczestników na dystansie 10 km. START dostosowany dla dużej liczby uczestników i 7 fal startowych symbolizujących 7 historycznych Powstań usytuowany został na ulicy Solnej. Trasa przebiegała Aleją Niepodległości, skręcała w ulicę Przepadek, następnie ulicą gen. Kazimierza Pułaskiego i dalej przez Aleje Armii Poznań, ul. Księcia Mieszka I, Aleje Solidarności, ul. Murawa, Winogrady, Za Cytadelą, ponownie przez Aleje Armii Poznań, ulicę Północną, Księcia Józefa i Aleję Niepodległości, gdzie na wysokości Urzędu Marszałkowskiego znajdowała się META. 

Na starcie BIEGU 100-LECIA 2018 wszyscy wspólnie utworzyli olbrzymią, dwudziestopięciotysięczną żywą flagę z białych i czerwonych okolicznościowych biegowych koszulek, które wszyscy uczestnicy otrzymali w pakiecie startowym. 


Uczestnicy Biegu Niepodległości w okolicznościowych czapkach i koszulkach, http://biegniepodleglosci.pl/news/galerie-zdjec/

W tym roku organizatorzy przygotowali wyjątkowe trofeum: pierwszy i jedyny w historii, pokryty 24-karatowym złotem MEDAL STULECIA. Autorem projektu medalu jest Damian Drąszkiewicz. 


Medale Stulecia, http://biegniepodleglosci.pl/dla-biegaczy/medale-kolekcja/

Na Placu Wolności w południe rozpoczął się "Piknik historyczny 1918-2018". Wziął w nim udział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz przedstawiciele miasta. Zgromadzeni na placu mogli posłuchać koncertu Orkiestry Miasta Poznania przy MPK oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych, a także zobaczyć defilady. 

Zaś na Starym Rynku można było spotkać poznańskich ułanów. 


Ułani na Starym Rynku

Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa pod poznańskim ratuszem.


Wystawa na Starym Rynku

Około godz. 13:30 z terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich wyruszył barwny Korowód Świętego Marcina i przeszedł ulicą Bukowską, Roosevelta, przez Rondo Kaponiera i ulicą Święty Marcin do sceny usytuowanej na Placu Adama Mickiewicza. W korowodzie wzięli udział animatorzy, artyści uliczni, muzycy, rekonstruktorzy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, szkół i grup nieformalnych, a także zespół Koło Jana. Reprezentowane były poznańskie dzielnice: Stare Miasto, Łazarz i Jeżyce. 


Spod Międzynarodowych Targów Poznańskich ruszyła parada Świętego Marcina

Na Placu Mickiewicza nastąpiło oficjalne wręczenie kluczy do miasta Świętemu Marcinowi. W tym roku Święty Marcin dostał aż trzy klucze. Wręczyli je Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, Bronisław Komorowski, były prezydent RP i Marek Woźniak, marszałek województwa. Przekazanie kluczy oficjalnie zakończyło Korowód Świętego Marcina.

"Dziękuję za zaproszenie do Poznania, który może być stolicą radosnego świętowania polskiej niepodległości" - mówił były prezydent RP. "Tutaj wszyscy wiedzą, że tak wyjątkowej rocznicy nie powinno się świętować z zaciśniętymi zębami i zaciśniętymi pięściami, ale z radością. Poznań to miasto nowoczesnego patriotyzmu. Obok miejsca na wspomnienie heroizmu, walki i przelanej krwi jest tu także miejsce na patriotyzm pracy i nauki, patriotyzm codziennego działania na rzecz innych, na rzecz rodziny, miasta i ojczyzny". 

Wspólne zdjęcie rzymskich legionistów z byłym prezydentem RP, Bronisławem Komorowskim oraz prezydentem Poznania, Jackiem Jaśkowiakiem

Po zejściu ze sceny były prezydent RP, Bronisław Komorowski wraz z prezydentem Poznania, Jackiem Jaśkowiakiem, gęsto otoczeni odprowadzającym ich tłumem udali się na stoisko Fundacji BARKA, gdzie ubrani w specjalne fartuszki rozdawali przygotowaną wcześniej gęsinę. 


Szczęśliwcy skosztowali gęsiny św. Marcina, którą na stoisku Fundacji BARKA rozdawali prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, oraz były prezydent RP, Bronisław Komorowski

Bronisław Komorowski chętnie pozował do zdjęć. Niektórym udało się nawet uścisnąć jego rękę. Padały też z jego ust słowa serdeczności, podziękowania "za wspólne świętowanie". 


Były prezydent RP, Bronisław Komorowski chętnie pozował do selfie

W namiocie na parkingu przed Zamkiem przez całe przedpołudnie odbywały się warsztaty dla świętujących rodzinnie poznaniaków, a przy Alei Niepodległości na wszystkich czekał Kiermasz Rogali Świętomarcińskich, na którym nie zabrakło też stoisk z rękodziełem artystycznym.


Rogale Świętomarcińskie na stoisku Fundacji BARKA

W ciągu dnia na scenie na Placu Mickiewicza dwukrotnie wystąpił zespół Bubliczki. 


Zespół Bubliczki

Wieczorem zaś wystąpił zespół Lao Che. 


Koncert zespołu Lao Che

Na zakończenie wspólnego świętowania na Placu Mickiewicza odbył się pokaz świateł. W tym roku zamiast rac świetlnych, które hukiem mogłyby wystraszyć zwierzęta, można było podziwiać pokaz laserowy.

Ponadto w godzinach 12-20 w CK Zamek w Wielkiej Sali można było obejrzeć pokaz filmów dokumentalnych o dawnym Poznaniu. 


Pokaz filmów dokumentalnych o dawnym Poznaniu

Z okazji Imienin Ulicy Święty Marcin organizatorzy przygotowali pamiątkowe gadżety (torby, chustki wielofunkcyjne, przypinki i magnesy), które można było zakupić w punkcie informacyjnym.

Imieniny Ulicy 2018 są częścią całorocznego programu "Pochwała Wolności" w CK Zamek. Jego istotą jest refleksja nad ideą wolności oraz budowanie świadomej, aktywnej i odpowiedzialnej wspólnoty.




wtorek, 6 listopada 2018

11 listopada: Imieniny Ulicy Święty Marcin - program obchodów


Już wkrótce spotkamy się na wspólnym świętowaniu rocznicy odzyskania niepodległości, którą w Poznaniu obchodzimy wyjątkowo: tego dnia odbywają się również Imieniny ulicy Święty Marcin! 

W tym roku będzie szczególnie uroczyście, ponieważ przypadają w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

11 listopada Korowód Świętego Marcina wyruszy z terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich i przejdzie ulicą Bukowską przez Rondo Kaponiera do sceny usytuowanej na Placu Mickiewicza. Wezmą w nim udział animatorzy, artyści uliczni, muzycy, rekonstruktorzy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, szkół i grup nieformalnych. Reprezentowane będą poznańskie dzielnice: Stare Miasto, Łazarz i Jeżyce.

W namiocie na parkingu przed Zamkiem, odbędą się warsztaty dla świętujących rodzinnie Poznaniaków, a przy Alei Niepodległości można będzie wziąć udział w Kiermaszu Rogali Świętomarcińskich, na którym nie zabraknie stoisk z rękodziełem artystycznym.

Wieczorem zapraszamy na koncert zespołu Lao Che, po którym niebo nad naszym miastem rozświetli pokaz laserowy.

PROGRAM obchodów:

g. 12-20 Pokaz filmów o dawnym Poznaniu / Sala Wielka

Imieniny Ulicy Święty Marcin

Imieniny Ulicy 2018 są częścią całorocznego programu „Pochwała Wolności” w Centrum Kultury ZAMEK. Jego istotą jest refleksja nad ideą wolności oraz budowanie świadomej, aktywnej i odpowiedzialnej wspólnoty.

Imieniny Ulicy Święty Marcin Centrum Kultury ZAMEK organizuje od 1994 roku. Święto Ulicy, przy której ZAMEK ma swoją siedzibę, odwołuje się do bardzo żywej w Poznaniu tradycji świętomarcińskiej (rogale), w różny sposób zaznacza również, że dzień poświęcony św. Marcinowi to Narodowe Święto Niepodległości.

Impreza zmienia się z roku na rok, w jej programie jest jednak kilka rozpoznawalnych już elementów: przede wszystkim: Korowód ze Świętym Marcinem w stroju rzymskiego legionisty, który w otoczeniu szczudlarzy, muzyków, machin i platform (w sumie w paradzie każdego roku udział bierze kilkaset osób!) przemierza ulicę, kończąc przemarsz pod Centrum Kultury ZAMEK. Tu na plenerowej scenie Prezydent Miasta Poznania przekazuje św. Marcinowi klucz do bram miasta, co staje się sygnałem do rozpoczęcia radosnego świętowania, którego finałem jest pokaz fajerwerków.

Warto przypomnieć, że poznańskie imieniny ulicy nie są jedynymi obchodami tego typu w Europie. W wielu krajach tego dnia organizuje się parady czy ogniska, a dzieci dostają prezenty.

Skąd Święty Marcin w Poznaniu?

Święty Marcin był niezwykle popularny w całej ówczesnej chrześcijańskiej Europie. Świadczą o tym nazwy miejscowości zapożyczone od jego imienia, przysłowia z nim związane i świątynie wznoszone ku jego czci (w Polsce jest ich dziś prawie 200). W Poznaniu kościół pw. św. Marcina - jeden z najstarszych w naszym mieście - ufundowany został w XII w. (wg niektórych autorów nawet w XI). Na początku XVI stulecia zbudowany został jednak niemal od nowa. Podobnie jak inne wznoszone wówczas poznańskie świątynie była to hala, przykryta sklepieniem o bogatym rysunku żeber. Do tych właśnie późnogotyckich form nawiązano w trakcie powojennej odbudowy.

W XII w. tuż obok kościoła wykształciła się podmiejska osada zamieszkana przez rzemieślników, zwana od patrona Święty Marcin. Wtedy też na miejscu dawnego traktu wytyczono ulicę, która jest dziś jedną z głównych arterii miasta. Ulica Święty Marcin nabrała wielkomiejskiego charakteru na początku naszego wieku, kiedy u jej wylotu, w miejscu dawnych fortyfikacji otaczających miasto, powstał zamek cesarski i inne reprezentacyjne budowle składające się na tzw. Dzielnicę Zamkową.

Jak głosi legenda, to właśnie na odpuście w parafii św. Marcina pojawiły się ponoć świętomarcińskie rogale. Jeden z poznańskich cukierników, odpowiadając na apel proboszcza parafii proszącego o dary dla biednych, upiekł ich aż 3 blachy i przyniósł pod kościół. Potem dołączyli do niego inni - przed wojną poznańscy rzemieślnicy przynosili też mięsa i chleby, aby każdy mógł w ten dzień najeść się do syta. Do dziś przetrwała tylko tradycja wypiekania z drożdżowego ciasta wypełnionego masą makowo-migdałową świętomarcińskich rogali, którymi każdy poznaniak objada się raz do roku - 11 listopada. 
Źródło: ckzamek.pl, poznan.pl
 
Więcej szczegółów


środa, 5 września 2018

Rogalowe Muzeum Poznania 2018 - relacja z wizyty


Chęć zobaczenia trykających się koziołków powiodła mnie do Rogalowego Muzeum Poznania, gdzie miły pan zaprowadził mnie na górę wprost do okna z widokiem na koziołki. Pozytywna atmosfera tego miejsca skłoniła mnie do pozostania na zbliżający się pokaz. 

Rogalowe Muzeum Poznania

Rogalowe Muzeum Poznania mieści się w zabytkowej 500-letniej kamienicy, jednej z najlepiej zachowanych na Starym Rynku. Wystrój sali, na której odbywało się spotkanie, pochodzi z epoki Renesansu. Ponad głowami uczestników unosił się zabytkowy drewniany strop z polichromią, a dookoła otaczały zabytkowe ściany, przyozdobione gdzieniegdzie malowidłami. Z okna zaś roztaczał się widok na Stary Rynek... i na słynne Poznańskie Koziołki :) 

Poznańskie Koziołki

Pokaz rozpoczął się nauką gwary poznańskiej. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. co znaczy fyrtel, tej, szczun, mela, gzik, plyndze, jak się nazywają poszczególne części ciała, jak mówić komplementy po poznańsku, a także jak poprawnie powiedzieć „Dzień dobry!”. 

Nauka poznańskiej gwary

Uczestnicy spotkania poznali legendę o Świętym Marcinie oraz o tym, jak postawa Świętego zainspirowała cukierniczego mistrza. 

Legenda o Świętym Marcinie

Dowiedzieli się także jaka jest prawidłowa nazwa rogali, ile powinny ważyć i skąd ich zakrzywiony kształt oraz co jest najważniejsze, aby zrobić rogala. Będziecie zaskoczeni. Wcale nie przepis :) 

Rogal Świętomarciński powinien mieć odpowiednią wagę

Po krótkiej instrukcji, jak należy myć ręce po poznańsku, przyszedł wreszcie czas na warsztaty robienia rogali: wygniatanie, rozpłaszczanie, wałkowanie, wycinanie, nadziewanie, zawijanie, przecinanie, rolowanie. Przy wyrobie ciasta pomocna okazała się szabla. 

Szabla w kuchni też się przydaje...

Po rogalowych warsztatach przyszedł czas na degustację oraz na animowany film o „rogalowej historii Poznania”, czyli o czasach, kiedy „tereny dzisiejszego Poznania porastała dzika puszcza”…

Film "Rogalowa historia Poznania"

Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymał Certyfikat Rogalowego Czeladnika. 

Certyfikat Rogalowego Czeladnika
 

***

Dynamiczne prowadzenie, zaangażowanie uczestników spotkania – małych i dużych – do produkcji rogali, nauka gwary poznańskiej, historyczne ciekawostki i ciepła atmosfera sprawiły, iż wizyta w Rogalowym Muzeum Poznania to dobrze i miło spędzony czas, a całe spotkanie ciekawe i pouczające.

Rogalowe Muzeum Poznania to nie muzeum, po którym się chodzi i ogląda, ale w którym się żywo uczestniczy, w którym się jest wciągniętym w historię tego miejsca i czasu.

Jak trafić do Rogalowego Muzeum Poznania

Rogalowe Muzeum Poznania. Mapka. Źródło: rogalowemuzeum.pl



Wizyta w Rogalowym Muzeum Poznania 29.08.2018 środa


db


poniedziałek, 27 sierpnia 2018

Do 12 września: Wystawa Justyny Wojnowskiej: Rennes-Poznań. Miasta w ruchu



Jeszcze do 12 września 2018 roku w Domu Bretanii przy ul. Stary Rynek 37 (wejście od ul. Wielkiej) w Poznaniu można oglądać wystawę urban sketcherki Justyny Wojnowskiej pt. Rennes-Poznań. Miasta w ruchu. Odsłona 4: Szkice miejskie.

Justyna Wojnowska ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Poznaniu i studiowała Historię sztuki na UAM. Swoje artystyczne pasje realizuje poprzez malarstwo, rysunek i fotografię. Maluje w różnych technikach, nierzadko mieszanych.

Od dwóch lat jest zafascynowana urban sketchingiem, który skupia artystów zawodowych oraz amatorów rysowania na żywo scen ulicznych i architektury miejskiej.

Artystka organizuje sesje urban sketchingu w Poznaniu. W 2017 roku współpracowała w Poznaniu z Etiou, urban sketcherem z Rennes. W maju br. wyjechała na rezydencję artystyczną do Rennes na zaproszenie Association de Jumelage Rennes-Poznań i Domu Bretanii.

Wystawa prezentuje jej prace, które powstały w Rennes i w Poznaniu.

Justyna Wojnowska jest autorką bloga pt. "Sketches of Travel. Szkice z podróży i nie tylko" http://sketchesoftravel.blogspot.com

Wstęp wolny.
Źródło: poznan.pl



czwartek, 23 sierpnia 2018

Konkurs: Moja Wielkopolska 2018





Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zaprasza do wzięcia udziału w konkursie "Moja Wielkopolska 2018". Nagroda główna podwyższona do 3000 zł. Termin nadsyłania prac: 2 września 2018 roku do godziny 23.59


UWAGA!
W przypadku wystąpienia problemów podczas wysyłania zdjęć formularzem zgłoszeniowym, prosimy dokonać wysyłki poprzez wetransfer.com lub maila (jeśli waga zdjęć nie przekracza 25 MB) na adres foto@wbp.poznan.pl 

Do swojego zgłoszenia prosimy dodać kartę zgłoszenia 

KARTA ZGŁOSZENIA


Celem Konkursu jest zachęcenie fotografujących do dokumentowania życia swojej „małej ojczyzny” we wszystkich jego przejawach. Oczekujemy na zdjęcia ukazujące i twórczo interpretujące najważniejsze wydarzenia w regionie oraz rejestrujące przemiany nieustająco zachodzące w wielkopolskim pejzażu miejskim i na wsi, w architekturze, w przestrzeni publicznej, obyczajowości społecznej i w życiu rodzinnym. Niech te zdjęcia sukcesywnie wykonywane współuczestniczą w budowaniu tożsamości współczesnej Wielkopolski, a dla przyszłych pokoleń stanowią źródło historyczne – ślad naszej obecności tu i teraz.

REGULAMIN KONKURSU

1. Konkurs adresowany jest do wszystkich fotografujących Wielkopolskę.

2. Do konkursu dopuszcza się zdjęcia:

a) W formie cyfrowej o rozdzielczości 300 dpi, długość krótszego boku: co najmniej 20 cm (2600px), maksymalna wielkość pliku – 20 MB. Technika prac dowolna, za wyjątkiem fotografii powstałych w rezultacie wyraźnej ingerencji graficznej. Dopuszcza się: konwersję zdjęć kolorowych do czarno-białych lub sepii, nakładanie kolorowych filtrów itp. oraz korektę polepszającą jakość zdjęć (wyostrzanie, kontrast, nasycenie, rozjaśnienie). 

Nie będą akceptowane prace, z których jakiekolwiek elementy zostały usunięte lub dodane w wyniku obróbki graficznej. Zdjęcia należy zgłaszać przy pomocy formularza znajdującego się na stronie: www.wbp.poznan.pl

b) W konkursie mogą wziąć udział również fotografie wykonane w technologii analogowej tj. przy użyciu światłoczułości soli srebra, w tradycyjnej metodzie negatywowo-pozytywowej, technikach chromianowych, wprost pozytywowych, barwnych i monochromatycznych oraz wszelkich innych wykonanych bez użycia plików cyfrowych i ingerencji w analogową naturę obrazu na jakimkolwiek etapie jego powstania, które należy w formie fizycznej dostarczyć do siedziby organizatora. Zdjęcia powinny być podpisane godłem (i tytułem), a w osobnej kopercie oznaczonej tym samym godłem należy umieścić kartę zgłoszenia.

3. Każdy uczestnik może przedstawić do konkursu dowolną ilość zdjęć pojedynczych oraz pogrupowanych w cykle lub zestawy. Zestawy powinny liczyć od 3 do 9 zdjęć. O ile uczestnik nie zastrzeże sobie nienaruszalności zestawu (w formularzu w rubryce „Opis”), jury ma prawo ingerencji w układ i ilość zdjęć w zestawie.

4. Ostateczny termin dostarczenia prac do organizatora – 02.09.2018 r.

5. Za zgłoszenie zdjęć do konkursu organizatorzy pobierają "wpisowe" – 30,00 złotych. Wpłaty należy dokonać za pomocą w/w formularza lub bezpośrednio na konto WBPiCAK: 89 1500 1621 1216 2000 8820 0000 (tytuł wpłaty: „Moja Wielkopolska”).

6. Zdjęcia oceni profesjonalne Jury. Posiedzenie Jury odbędzie się do 7.09.2018.

7. Autorzy najlepszych zdjęć otrzymają nagrody pieniężne. Łączna pula nagród wynosi 8000 zł. O podziale nagród decyduje Jury.

8. Wyniki pracy Jury zostaną bezzwłocznie po jej zakończeniu opublikowane na stronie internetowej organizatora.

9. Nagrody zostaną wręczone autorom podczas otwarcia pokonkursowej wystawy w październiku br. Wystawa będzie następnie prezentowana w ramach Objazdowej Galerii Wielkopolskiej Fotografii w domach kultury i bibliotekach woj. wielkopolskiego.

UWAGA! Zakwalifikowane do wystawy zdjęcia cyfrowe zostaną wydrukowane przez organizatora.

10. Wszystkie nadesłane zdjęcia zostaną zarchiwizowane w bazie zdjęć dokumentujących życie Wielkopolski, a ich ewentualne wykorzystanie do innych celów niż promocja konkursu będzie możliwe z zachowaniem pełni praw autorskich.

Uwagi końcowe

1. Zgłaszając swoje zdjęcia do konkursu uczestnik oświadcza, że posiada pełnię praw autorskich do fotografii i udziela organizatorom nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej czasowo ani terytorialnie, niepodlegającej wypowiedzeniu licencji na korzystanie ze zdjęć dla celów promocji konkursu „Moja Wielkopolska” i „IV Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki” w zakresie następujących pól eksploatacji:

a) w zakresie utrwalania i zwielokrotniania – wytwarzanie dowolnymi technikami, w tym techniką zapisu magnetycznego, światłoczułą, audiowizualną, cyfrową, optyczną, drukarską, komputerową, niezależnie od formatu zapisu i nośnika, rozmiaru, formy, techniki, oprawy, rodzaju i sposobu dystrybucji lub upubliczniania;

b) wprowadzanie do pamięci komputera, zapis czasowy i trwały i sporządzanie kopii takich zapisów; archiwizacja zapisów; w zakresie obrotu – wprowadzanie do obrotu;

c) najem, użyczanie; nadawanie za pomocą wizji przewodowej oraz bezprzewodowej przez stacje naziemne, za pośrednictwem satelity wraz z prawem do retransmisji w ramach platform cyfrowych oraz/lub w sieciach kablowych;

d) nadawanie internetowe;

e) równoczesne integralne nadawanie (reemitowanie) przez inną organizację telewizyjną; w zakresie rozpowszechniania w sposób inny niż mowa powyżej – publiczne udostępnianie w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym;

f) w sieci internetowej (w tym w serwisach/portalach internetowych, w sieciach telefonicznych, teleinformatycznych, multimedialnych i komputerowych;

g) wykorzystanie interaktywne; udostępnianie za pomocą mediów strumieniowych;

h) publikacja w całości lub we fragmentach, wykorzystywanie w całości lub we fragmentach w innych publikacjach niekomercyjnych, w tym w ramach kompilacji, zbiorów, utworów zbiorowych lub połączeń z innymi dobrami niekomercyjnymi, w tym innymi utworami;

i) wykorzystywanie w niekomercyjnych materiałach wydawniczych w tym: promocyjnych, informacyjnych; prawo do korzystania w całości lub części oraz łączenia z innymi utworami. (art. 50 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r.; Dz.U. z dnia 23.02.1994 r.), w tym szczególnie w zakresie wykorzystywania techniką drukarską i cyfrową;

j) wystawiania, udostępniania na stronie internetowej organizatora w tym również na stronie Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej i we wszystkich materiałach promocyjnych i reklamowych, bez względu na sposób ich zwielokrotnienia i wprowadzania do obrotu.

2. Przystępując do konkursu, każdy jego uczestnik wyraża zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych w zakresie i celu niezbędnym dla przeprowadzenia konkursu z jego udziałem. Zgoda, o której mowa w zdaniu poprzedzającym, jest niezbędna dla udziału w konkursie. Administratorem danych osobowych uczestników jest organizator. Osoby, których dotyczą w/w dane, mają prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Dane osobowe uczestników konkursu będą przetwarzane zgodnie z wymaganiami dotyczącymi ochrony danych osobowych, w szczególności przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2002 Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) w zakresie i celu niezbędnym dla przeprowadzenia i realizacji konkursu z udziałem danego uczestnika oraz celów konkursu, ewentualnego dostarczenia nagrody oraz umieszczenia danych osobowych uczestnika na liście laureatów konkursu, a także w zakresie niezbędnym dla wykonywania przez organizatora oraz współorganizatora uprawnień wynikających z udzielonej przez uczestnika konkursu licencji. W/w dane będą także udostępniane w szczególności podmiotom związanym z konkursem i jego tematyką, w szczególności w zakresie i celu związanym z realizacją konkursu, i jego tematyką, a także prezentacją jego uczestników i laureatów oraz ich prac konkursowych. W zakresie i celu niezbędnym dla przygotowania, realizacji, promocji, reklamy i dokumentacji konkursu dane osobowe uczestników mogą być udostępniane osobom trzecim.

3. Komunikaty i informacje na temat konkursu publikowane będą na stronie www organizatora. Wszelkie pytania dotyczące konkursu należy kierować drogą elektroniczną na adres e-mail: foto@wbp.poznan.pl

4. Konkurs nie podlega przepisom ustawy z dnia 29 lipca 1992 roku o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 roku Nr 4, poz. 27 z późn. zm.).

5. Wszelkie wątpliwości rozstrzyga organizator.

6. Zgłoszenie prac do konkursu jest jednoznaczne z uznaniem warunków niniejszego Regulaminu.

7. Wszelkie zmiany w regulaminie konkursu dokonuje organizator i ogłasza je na stronie internetowej konkursu. Z chwilą ogłoszenia zmiany regulaminu zmiany stają się wiążące, uczestnikowi przysługuje prawo rezygnacji z dalszego udziału w konkursie w terminie do 7 dni od dnia ogłoszenia zmian regulaminu.

8. Jeżeli którekolwiek z oświadczeń uczestnika zawartych w regulaminie konkursu okaże się nieprawdziwe, organizator uprawniony będzie do wykluczenia uczestnika z konkursu oraz żądania zwrotu przyznanej nagrody.

Dodatkowych informacji udziela Władysław Nielipiński tel 061 6640867
Źródło: wbp.poznan.pl




czwartek, 16 sierpnia 2018

Konkurs: IV Edycja Konkursu Fotograficznego o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego





Zarząd Województwa Wielkopolskiego zaprasza do wzięcia udziału w IV Edycji Konkursu Fotograficznego o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Termin nadsyłania prac: 7 września 2018 roku.


Regulamin IV Edycji Konkursu Fotograficznego o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego 

§ 1 Postanowienia ogólne

1. Niniejszy regulamin, zwany dalej „Regulaminem”, określa zasady przeprowadzenia IV edycji Konkursu Fotograficznego o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego, zwanego dalej „Konkursem”.

2. Konkurs został zorganizowany przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego, który jest jednocześnie jego Organizatorem.

3. Obsługę administracyjno-techniczną Konkursu, w imieniu Organizatora, prowadzi Departament Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Wszelkie informacje o Konkursie można uzyskać pod numerem telefonu +48 61 626 68 59 lub wysyłając zapytanie na adres: turystyka@umww.pl

4. Konkurs realizowany jest za pośrednictwem strony internetowej, zwanej dalej „Stroną Internetową Konkursu”, dostępnej pod adresem: www.fotokonkurs.wielkopolskie.pl. Komunikaty oraz informacje na temat Konkursu publikowane będą na Stronie Internetowej Konkursu oraz profilu Facebook Konkursu. Strona Internetowa Konkursu jest własnością Organizatora.

5. Organizator informuje, że używa plików Cookies wyłącznie dla zapewnienia poprawnego i wygodnego dla użytkowników działania Strony Internetowej Konkursu. Organizator nie udostępnia żadnym podmiotom informacji zawartych w plikach Cookies, nie wykorzystuje ich do żadnych innych celów niż statystyczne.

6. Konkurs nie jest grą losową w rozumieniu ustawy z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych.

7. Konkurs organizowany jest na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

§ 2 Cel i tematyka konkursu

1. Celem Konkursu jest zwrócenie uwagi na piękno województwa wielkopolskiego, jego walory naturalne oraz historyczny i kulturowy dorobek, ze szczególnym uwzględnieniem:

a) rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego (więcej na stronie: www.27grudnia.pl),
b) atrakcji turystycznych (więcej na stronie: www.wielkopolska.travel),
c) przestrzeni Szlaku Piastowskiego (szczegóły na stronie: www.szlakpiastowski.pl).

2. Zdjęcia nadesłane na Konkurs powinny być barwne, ukazujące region w sposób przyjazny. Zdjęcia powinny stanowić swoiste zaproszenie do odwiedzenia Wielkopolski.

§ 3 Warunki uczestnictwa

1. Konkurs ma charakter otwarty i adresowany jest do osób profesjonalnie bądź amatorsko zajmujących się fotografią. Uczestnikami Konkursu mogą być jedynie osoby pełnoletnie, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych.

2. W Konkursie nie mogą uczestniczyć pracownicy Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego biorący bezpośredni udział w przygotowaniu i prowadzeniu Konkursu oraz członkowie ich rodzin.

3. Udział w Konkursie jest bezpłatny i dobrowolny. Uczestnicy Konkursu ponoszą wszelkie koszty związane z przygotowaniem i dostarczeniem prac konkursowych.

4. W Konkursie można brać udział wyłącznie osobiście, tj. niedopuszczalne jest dokonywanie zgłoszeń konkursowych w imieniu osób trzecich.

5. Udział w Konkursie wymaga posiadania infrastruktury technicznej i systemu informatycznego pozwalającego na korzystanie z Internetu, konta e-mail oraz przeglądarki umożliwiającej wyświetlanie stron WWW.

6. Każda osoba przystępująca do udziału w Konkursie jest zobowiązana zapoznać się z Regulaminem, a jego postanowienia stają się dla tej osoby oraz Organizatora wiążące w chwili przesłania przez tą osobę zgłoszenia, o którym mowa w § 5, do udziału w Konkursie. Za pośrednictwem Strony Internetowej Konkursu Uczestnik potwierdza, że wyraża zgodę na zasady Konkursu zawarte w niniejszym Regulaminie.

7. Czas trwania Konkursu jest określony i trwa od momentu ogłoszenia do dnia 7 września 2018 r. Prace dostarczone po tym terminie nie będą brane pod uwagę.

§ 4 Praca konkursowa

1. Poprzez pracę konkursową rozumie się zestaw 3 (trzech) fotografii:

a) tematycznie odpowiadających kategorii, o której mowa w § 5 ust. 1, wybranej przez Uczestnika Konkursu,
b) wykonanych na terenie województwa wielkopolskiego, w latach 2016-2018.

2. Do udziału w Konkursie mogą być zgłoszone tylko zdjęcia spełniające następujące warunki:

a) zostały wykonane przez Uczestnika,
b) są zapisane z maksymalną rozdzielczością w formacie JPG,
c) ich krótszy bok ma min. 2500 px (pixeli),
d) rozmiar każdego zdjęcia (pliku) nie przekracza 10 MB,
e) nazwa pliku zawiera: symbol wybranej kategorii, nick autora oraz numer zdjęcia w zestawie (przykład: A_zaba_1.jpg, A_zaba_2.jpg, A_zaba_3.jpg).

3. Zdjęcia/prace konkursowe zgłoszone do Konkursu, niespełniające wymagań, o których mowa w ust. 2, nie podlegają ocenie.

4. Korekta cyfrowa zdjęć przesłanych na konkurs może polegać jedynie na działaniach odpowiadających zabiegom stosowanym w ciemni fotograficznej (redukcja koloru, rozjaśnianie, kontrastowanie). Wszelkie inne zmiany, w tym zwiększanie rozdzielczości zdjęć czy fotomontaż, są niedopuszczalne.

5. Niedopuszczalne jest zgłaszanie do udziału w Konkursie fotografii, które:

a) są pracą zbiorową,
b) naruszają prawa osób trzecich, w szczególności prawa autorskie i pokrewne, dobra osobiste oraz prawa własności intelektualnej,
c) zawierają treści niezgodne z prawem lub przyjętymi normami obyczajowymi, jak również które mogą zostać uznane za wulgarne i obraźliwe, pornograficzne, obsceniczne, zawierające nagość lub erotykę, obrażające uczucia religijne, przedstawiające lub propagujące przemoc, nienawiść rasową lub religijną, naruszające prawo do prywatności,
d) zawierają przekazy reklamowe, są spamem lub niezamówioną informacją handlową;
e) zawierają jakiekolwiek znaki lub oznaczenia.

§ 5 Zgłoszenie prac konkursowych

1. Konkurs organizowany jest w następujących kategoriach tematycznych:

a. Zabytkowe obiekty (symbol - A) – zdjęcia ukazujące ruchome (np. parowozy, drezyny) i nieruchome (np. zamki, pałace, dwory, kościoły, klasztory, skanseny, muzea, ratusze, kopalnie, fabryki) obiekty posiadające wartość historyczną, artystyczną, naukową, kulturową czy emocjonalną (zdjęcia z zewnątrz, jak również wnętrz); również pejzaże obejmujące zabytkowe obiekty,

b. Atrakcje przyrodnicze (symbol - B) – zdjęcia ukazujące najcenniejsze okazy wielkopolskiej flory i fauny, niepowtarzalne krajobrazy/pejzaże,

c. Wydarzenia (symbol - C) – zdjęcia dokumentujące imprezy, akcje, wystawy plenerowe, festiwale, rajdy etc., o charakterze turystyczno-rekreacyjnym, kulturowym, historycznym.

2. Uczestnik Konkursu ma prawo zgłosić wyłącznie po jednej pracy konkursowej, o której mowa w § 4, do każdej z kategorii wymienionych ust. 1. W sumie Uczestnik Konkursu może zgłosić maksymalnie 3 (trzy) prace konkursowe – po jednej pracy do każdej z kategorii.

3. Zgłoszenie pracy konkursowej odbywa się poprzez formularz, dostępny na Stronie Internetowej Konkursu, pod adresem: www.fotokonkurs.wielkopolskie.pl/dodaj-zdjecia.

4. Zgłoszenie pracy konkursowej wymaga podania przez Uczestnika Konkursu następujących danych:

a) imienia i nazwiska,
b) nick’u (pseudonimu),
c) roku urodzenia,
d) adresu e-mail,
e) numeru telefonu.

5. Uczestnik, dokonując zgłoszenia oświadcza, że:

a) jest twórcą zdjęć i przysługują mu nieograniczone autorskie prawa majątkowe i osobiste do fotografii,
b) jest uprawniony do udzielania licencji oraz zezwoleń, o których mowa w Regulaminie,
c) udziela Organizatorowi licencji do korzystania ze zdjęć zgłoszonych do Konkursu na zasadach określonych w § 10 Regulaminu,
d) posiada wszelkie niezbędne i nieodwołalne zgody osób widniejących na fotografiach zgłoszonych do udziału w Konkursie, w tym w szczególności na rozpowszechnianie ich wizerunku oraz wykorzystanie go przez Organizatora w zakresie o jakim mowa w punkcie III.11.c) Regulaminu,
e) wyraża zgodę na opublikowanie fotografii na Stronie Internetowej Konkursu w czasie trwania konkursu oraz po jego zakończeniu.

6. Uczestnik Konkursu po dokonaniu zgłoszenia, o którym mowa w ust. 3, otrzymuje na adres e-mail podany w formularzu zgłoszeniowym, potwierdzenie przyjęcia jej do Konkursu.

7. Prace konkursowe zgłoszone do udziału w Konkursie są publikowane na Stronie Internetowej Konkursu po pozytywnej ich weryfikacji przez Organizatora, z zastrzeżeniem, iż późniejsze wykrycie okoliczności uzasadniających stwierdzenie naruszenia Regulaminu może rodzić skutki, o których mowa w ust. 8 Regulaminu. Wyłącznie uprawnionym do dokonywania weryfikacji zgłoszonych fotografii pod kątem ich zgodności z Regulaminem jest Organizator.

8. W przypadku stwierdzenia przez Organizatora – na którymkolwiek z etapów Konkursu – że osoba, która zgłosiła fotografie do udziału w Konkursie nie może być Uczestnikiem w świetle postanowień Regulaminu lub Uczestnik nie spełnił warunków udziału w Konkursie, o których mowa w Regulaminie lub że fotografie zgłoszone przez Uczestnika do udziału w Konkursie nie spełniają warunków Regulaminu lub naruszają zakazy, o których mowa w § 4 ust. 5, Organizator nie publikuje fotografii zgłoszonych do udziału w Konkursie na Stronie Internetowej Konkursu i nie poddaje ich ocenie, a zgłoszenie danej fotografii do udziału w Konkursie uznaje się za niebyłe. W przypadku powzięcia przez Organizatora wiadomości o okolicznościach, o których mowa w zdaniu poprzednim, już po opublikowaniu fotografii na Stronie Internetowej Konkursu, Organizator niezwłocznie usuwa fotografię ze Strony Internetowej Konkursu, nie poddaje tych fotografii ocenie, a zgłoszenie fotografii do udziału w Konkursie uznaje się za niebyłe.

9. W przypadku, gdyby którekolwiek z oświadczeń Uczestnika, o których mowa w ust. 5 Regulaminu okazało się niezgodne ze stanem faktycznym lub prawnym, Uczestnik, w przypadku ewentualnych roszczeń osób trzecich, jest świadomy wystąpienia ewentualnej odpowiedzialności wobec tych osób oraz może zostać zobowiązany na zasadach ogólnych – wynikających z przepisów prawa obowiązującego - do naprawienia szkody poniesionej przez Organizatora w związku z niezgodnością tych oświadczeń ze stanem faktycznym lub prawnym. Ponadto, w sytuacji, o której mowa w zdaniu poprzednim, Uczestnik może zostać wyłączony od dalszego udziału w Konkursie, a w przypadku otrzymania nagrody – być zobowiązanym do jej zwrotu (decyzję w tym zakresie podejmuje Organizator).

10. Organizatorowi przysługuje prawo zatrzymania wszystkich nadesłanych prac konkursowych (plików cyfrowych), których własność przechodzi nieodpłatnie na Organizatora z chwilą ich zgłoszenia do Konkursu.

11. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za skutki podania przez Uczestnika nieprawidłowych danych na etapie zgłoszenia udziału w Konkursie lub braku aktualizacji danych, w szczególności w wyniku zmiany danych osobowych i/lub adresu e-mail uniemożliwiającej odszukanie Uczestnika i/lub wręczenie nagrody.

§ 6 Kapituła Konkursu

1. W celu przeprowadzenia Konkursu Organizator powołuje Kapitułę Konkursu, zwaną dalej Kapitułą. Kandydatury na członków Kapituły wskazuje Dyrektor Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, który jest jednocześnie jej Przewodniczącym.

2. Kapituła powołana jest przez Organizatora na czas trwania Konkursu.

3. W skład Kapituły wchodzi 5 osób.

4. Zadaniem Kapituły jest:

a) rzetelna, sumienna i obiektywna ocena nadesłanych prac,
b) wybór laureatów konkursu.

5. Przy ocenie nadesłanych prac Kapituła bierze pod uwagę następujące kryteria oceny:

a) spełnienie założeń ideowych Konkursu,
b) jakość walorów estetycznych i artystycznych,
c) przydatność zdjęć do celów promocyjnych.

6. Ze względu na możliwy różnorodny charakter prac konkursowych Kapitule pozostawia się możliwość zastosowania dodatkowych kryteriów oceny, które odzwierciedlają specyfikę prac zgłoszonych do Konkursu.

7. Członkowie Kapituły dokonują oceny nadesłanych prac nie znając danych personalnych ich autorów. W momencie gdy zachodzi okoliczność mogąca podważyć bezstronność ich oceny, członkowie Kapituły mają obowiązek wstrzymania się od oceny danej pracy konkursowej.

§ 7 Sposób wyłonienia laureatów

1. Zgłoszone prace konkursowe kwalifikowane są pod względem formalnym przez Sekretarza Konkursu, którym jest wskazany przez Przewodniczącego Kapituły pracownik Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, nie wchodzący w skład Kapituły.

2. Kapituła dokonuje oceny zakwalifikowanych prac na podstawie kryteriów określonych w § 6 ust. 5 i 6 Regulaminu.

3. Kapituła podejmuje rozstrzygnięcia zwykłą większością głosów. Każdemu członkowi Kapituły przysługuje w głosowaniu jeden głos. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego Kapituły.

4. Kapituła może zrezygnować z przyznania którejkolwiek z nagród, bądź przyznać dwie nagrody tego samego stopnia.

5. Z obrad Kapituły sporządzany jest protokół, który podpisuje Przewodniczący Kapituły.

6. Kapituła przedstawia Organizatorowi propozycję przyznania nagród, o których mowa w § 8 ust. 1, oraz ewentualnych wyróżnień. Od decyzji Organizatora nie przysługuje odwołanie.

7. W przypadku nie wyłonienia przez Kapitułę laureatów I, II i/lub III miejsca, Organizator zastrzega sobie prawo przyznania mniejszej liczby nagród lub odstąpienia od ich przyznania. W takim przypadku podział nagród pieniężnych może być inny niż określony w § 8 ust. 1.

8. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 30 października 2018 r.

9. Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi w trakcie zorganizowanej w tym celu uroczystości.

10. Organizator będzie kontaktować się z laureatami konkursu: osobiście, drogą telefoniczną bądź mailową.

11. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na Stronie Internetowej Konkursu oraz mogą zostać przekazane mediom.

§ 8 Nagrody

1. Za zajęcie I, II i III miejsca, w każdej z kategorii, Organizator przyznaje dyplomy oraz nagrody finansowe w wysokości:

a) I nagroda – 2.500 zł brutto (dwa tysiące pięćset złotych),
b) II nagroda – 1.500 zł brutto (jeden tysiąc pięćset złotych),
c) III nagroda – 1.000 zł brutto (jeden tysiąc złotych).

2. Autorzy prac wyróżnionych w Konkursie otrzymują dyplomy wyróżnienia.

3. Organizator Konkursu uprawniony jest do potrącenia z kwoty przyznanej nagrody wszelkich podatków wymaganych na podstawie przepisów powszechnie obowiązującego prawa.

§ 9 Ochrona danych osobowych

1. Przystąpienie do Konkursu jest dobrowolne, natomiast podanie danych przez Uczestnika Konkursu jest niezbędne do przeprowadzenia i rozliczenia Konkursu.

2. Uczestnik Konkursu, którego dane osobowe dotyczą, ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.

3. Dane osobowe Uczestników Konkursu będą przetwarzane zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE, w zakresie i celu niezbędnym dla przeprowadzenia i realizacji Konkursu z udziałem danego Uczestnika, ewentualnego dostarczenia nagrody oraz umieszczenia danych osobowych Uczestnika na liście laureatów Konkursu, a także w zakresie niezbędnym dla wykonywania przez Organizatora uprawnień wynikających z udzielonej przez Uczestnika Konkursu licencji.

4. Administratorem zebranych danych osobowych udostępnionych przez Uczestnika Konkursu jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego z siedzibą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu przy al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań, tel. +48 61 626 69 69, e-mail: kancelaria@umww.pl, strona: www.umww.pl

5. W sprawach związanych z ochroną danych osobowych Uczestnik Konkursu może skontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych, mailowo na adres: inspektor.ochrony@umww.pl lub pisemnie – na adres Administratora, o którym mowa w ust. 4.

6. Organizator będzie przetwarzać dane osobowe Uczestników Konkursu, podane w formularzu rejestracji w związku z zawarciem oraz wykonaniem umowy, o której mowa w § 10 ust. 7, obowiązkiem prawnym ciążącym na Administratorze oraz realizacją zadania publicznego, tj. archiwizacją.

7. Odbiorcą danych osobowych Uczestników Konkursu będzie dostawca usług IT na rzecz Organizatora (podmiot przetwarzający) w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania serwisu.

8. Dane osobowe Uczestników Konkursu będą przechowywane bezterminowo, zgodnie z Instrukcją Kancelaryjną.

9. Uczestnik Konkursu ma prawo w każdej chwili do przenoszenia, ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych, w związku z sytuacją szczególną Uczestnika.

10. Dane osobowe Uczestnika Konkursu nie są przetwarzane w sposób zautomatyzowany w celu podjęcia jakiejkolwiek decyzji.

11. Uczestnikowi przysługuje prawo do wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

§ 10 Prawa autorskie

1. Uczestnik Konkursu poprzez dokonanie zgłoszenia, o którym mowa w § 5, oświadcza, że:

a) posiada pełnię praw autorskich do zgłoszonych zdjęć,

b) udziela Organizatorowi na okres 10 lat, nieodpłatnej, niewyłącznej, nieograniczonej terytorialnie licencji na korzystanie ze zdjęć w dowolnym niekomercyjnym celu, a w szczególności w działaniach promocyjnych podejmowanych przez Organizatora, w zakresie poniższych pól eksploatacji, możliwością wypowiedzenia po 8 latach z zachowaniem rocznego okresu wypowiedzenia ze skutkiem na koniec roku kalendarzowego:

i) utrwalenie i zwielokrotnienie – wytwarzanie dowolnymi technikami, w tym, techniką zapisu magnetycznego, światłoczułą, audiowizualną, cyfrową, optyczną, drukarską, komputerową niezależnie od formatu zapisu i nośnika, rozmiaru, formy, techniki, oprawy, rodzaju i sposobu dystrybucji lub upubliczniania,

ii) wprowadzanie do pamięci komputera, zapis czasowy i trwały i sporządzanie kopii takich zapisów; archiwizacja zapisów,

iii) nagrywanie na urządzeniach służących do wielokrotnego odtwarzania za pomocą nośników obrazu, w tym powielanie, rozpowszechnianie i odtwarzanie zdjęć,

iv) publiczne odtwarzanie przekazywanie i emitowanie w audycjach w środkach masowego przekazu po utrwaleniu na nośnikach obrazu,

v) dokonywanie opracowań zdjęć, w tym prawo do obróbki komputerowej oraz wprowadzania zmian i modyfikacji zdjęć, w szczególności ze względu na wymogi techniczne związane z określonymi powyżej sposobami rozpowszechniania, jak również wykorzystywania takich opracowań i zezwalania na wykorzystywanie opracowań.

2. Uczestnik Konkursu uprawnia Organizatora do udzielania dalszej licencji na takich samych polach eksploatacji jak w ust. 1 pkt. b z możliwością wypowiedzenia po 8 latach z zachowaniem rocznego okresu wypowiedzenia ze skutkiem na koniec roku kalendarzowego.

3. Uczestnik Konkursu zgadza się na posługiwanie się przez Organizatora jego imieniem i nazwiskiem w celach informacyjnych. Uczestnik upoważnia Organizatora do decydowania o oznaczeniu, sposobie oznaczenia lub braku oznaczenia fotografii.

4. Uczestnik Konkursu zrzeka się jakiegokolwiek wynagrodzenia za korzystanie ze zdjęć, w tym w szczególności wynagrodzenia za rozpowszechnianie zdjęć w Internecie oraz inne przypadki publicznego udostępniania zdjęć.

5. Uczestnik Konkursu dodatkowo zapewnia, że osoby występujące lub uwiecznione na zdjęciach, a także ewentualni współtwórcy, nie będą dochodzić od Organizatora wynagrodzenia za korzystanie ze zdjęć, w tym w szczególności wynagrodzenia za rozpowszechnianie zdjęć w Internecie oraz inne przypadki publicznego udostępniania zdjęć, nie będą także wykonywały autorskich praw osobistych lub, odpowiednio, praw osobistych artysty wykonawcy, a w szczególności nie będą domagali się wskazywania i sposobu wskazywania ich jako współautora czy wykonawcy.

6. W przypadku wystąpienia wobec Organizatora przez osoby trzecie z roszczeniami z tytułu naruszenia praw autorskich lub dóbr osobistych osób trzecich związanych z korzystaniem ze zdjęć, Uczestnik Konkursu pokryje koszty i zapłaci odszkodowania związane z roszczeniami takich osób.

7. Z chwilą otrzymania nagrody, której mowa w § 8, Uczestnik Konkursu przenosi nieodpłatnie na Organizatora autorskie prawa majątkowe do nagrodzonej pracy, w zakresie pól eksploatacji, o których mowa w ust. 1 pkt. b. Przeniesienie praw autorskich następuje na podstawie umowy sporządzonej w formie pisemnej.

8. Organizator nie ma obowiązku wykorzystania fotografii na żadnym z pól eksploatacji wymienionych w ust. 1, pkt. a, lit. i Regulaminu.

9. Uczestnik Konkursu zobowiązany jest do niewykonywania przysługujących mu praw osobistych do fotografii w sposób ograniczający Organizatora w wykonywaniu praw do fotografii.

§ 11 Postanowienia końcowe

1. Uczestnik Konkursu, dokonując zgłoszenia do Konkursu, akceptuje wszystkie jego zasady, określone niniejszym Regulaminem.

2. Niniejszy Regulamin jest jedynym i wyłącznym dokumentem określającym zasady oraz warunki prowadzenia Konkursu. Wykładnia i interpretacja Regulaminu należy wyłącznie do Organizatora. W sytuacjach nie objętych Regulaminem decyzję podejmuje Organizator. Od decyzji Organizatora nie przysługuje odwołanie.

3. Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany niniejszego Regulaminu w każdym czasie bez podania przyczyny przy zastosowaniu odpowiednich form informacji i zawiadomień Uczestników Konkursu.

4. Wszelkie zmiany w Regulaminie dokonuje Organizator i ogłasza je na Stronie Internetowej Konkursu. Z chwilą ogłoszenia zmiany Regulaminu zmiany stają się wiążące, Uczestnikowi przysługuje prawo rezygnacji z dalszego udziału w Konkursie w terminie do 7 dni od dnia ogłoszenia zmian Regulaminu.

5. Regulamin Konkursu dostępny jest w siedzibie Organizatora (Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Departament Sportu i Turystyki, 61-714 Poznań, al. Niepodległości 34, p. IX, pok. 938) oraz na Stronie Internetowej Konkursu.

6. Uczestnik Konkursu wyraża zgodę na wykorzystanie swojego wizerunku – zdjęć, wykonanych w związku z realizacją Konkursu w materiałach promocyjno-informacyjnych Organizatora, w szczególności: w materiałach prasowych, stronach internetowych, mediach, plakatach itp.

7. Jeżeli którekolwiek z oświadczeń Uczestnika Konkursu zawartych w niniejszym Regulaminie okaże się nieprawdziwe, Organizator uprawniony będzie do wykluczenia Uczestnika z Konkursu oraz żądania zwrotu przyznanej nagrody.
Źródło: www.fotokonkurs.wielkopolskie.pl




Konkurs: Światłem zapisane





Wielkopolski Związek Artystów Plastyków z siedzibą w Poznaniu oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zapraszają do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie fotograficznym "Światłem zapisane". Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 25 sierpnia 2018 roku. 


Ogólnopolski konkurs fotograficzny "Światłem zapisane" organizowany jest w ramach Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki.

Regulamin konkursu

Organizatorzy

1. Organizatorami Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Światłem zapisane” są:
Wielkopolski Związek Artystów Plastyków z siedzibą w Poznaniu,
Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

2. Wystawa pokonkursowa eksponowana będzie w Domu Kultury „Polan Sto” w Poznaniu.

3. Wystawa odbywa się pod Honorowym Patronatem Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej.

4. Projekt jest współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Cele i założenia

„Światłem zapisane” to otwarty IV Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny w ramach Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki, będący przeglądem dokonań i prezentacją dorobku artystów z całego kraju, mający na celu integrację miłośników fotografii.

Tematem prac powinno być pokazanie otaczającej rzeczywistości lub świata wyimaginowanego w wyobraźni tak, by światło było podmiotem fotografii (foto-grafiki) lub pewnym odniesieniem. Jednak nie takim oczywistym, realistycznym, ale ukazanym, jako podróżowanie w głąb artystycznej duszy. Tak, by prace odzwierciedlały naszą fantazję i wiedzę, a z drugiej strony pokazały nasze umiejętności przelania wyobrażeń z wędrówki w wirtualnym świecie na zadane tworzywo.

Zasady uczestnictwa

1. W konkursie mogą brać udział wszyscy miłośnicy fotografii: członkowie stowarzyszeń twórczych oraz artyści niezrzeszeni.

2. Każdy uczestnik konkursu może zgłosić do 5 fotografii w dowolnej technice (fotografia, foto-grafika, kolaż itp.).

3. Autor oświadcza, że jest jedynym twórcą dzieł, które mają być przedmiotem wystawy, że przysługuje mu do dzieła wyłączne i nieograniczone prawo autorskie (osobiste i majątkowe). Autor zapewnia, iż dzieło nie jest obciążone żadnymi roszczeniami i innymi prawami osób trzecich, jest wolne od wad prawnych, a Autor jest jedynym jego dysponentem. Autor oświadcza, że dzieło zostało wykonane przez niego osobiście i jest ono wynikiem jego indywidualnej twórczości.

4. Fotografie należy przesłać w formie elektronicznej na adres: wzap@wzap.info jako plik graficzny w formacie .jpg w rozdzielczości nie mniejszej niż 72 dpi i wielkości dłuższego boku nie mniejszej niż 3000 pixeli do dnia 25 sierpnia 2018 roku.

5. Każdy plik musi mieć w nazwie: nazwisko, imię, tytuł, technikę (tytuł jednej pracy maksymalnie 25 znaków).

6. Kartę zgłoszenia (wg załączonego wzoru), w której należy podać nazwisko, imię, adres zamieszkania, adres mailowy, nr telefonu oraz tytuł(y) prac konkursowych należy przesłać jako dokument programu Microsoft Office Word (.doc) na adres wzap@wzap.info do dnia 25 sierpnia 2018 roku.

7. Maksymalny rozmiar e-maila to 15 MB. Należy sprawdzić umowę z operatorem w celu zapoznania się z możliwościami wysyłkowymi ze swojego adresu mejlowego. Jeśli przepustowość jest mniejsza, należy fotografie przesłać w kilku mejlach. 

8. Mejle, w których program antywirusowy znajdzie wirusy, zostaną skasowane.

9. Organizator może wyłączyć spod obrad jury prace wykraczające poza normy etyczne.

Nagrody

1. WZAP powołuje Jury konkursowe, w skład którego wchodzą artyści członkowie Fotoklubu RP, ZPAF, WZAP, oraz krytycy sztuki.

2. Nagrody mają charakter finansowy, rzeczowy i honorowy. Przyznane zostaną Medale Fotoklubu RP „Za fotograficzną twórczość”: Złoty, Srebrny i Brązowy oraz I, II i III.

Nagroda finansowa oraz Wyróżnienia – albumy artystyczne, a wszyscy uczestnicy zakwalifikowani do wystawy otrzymają Dyplomy uczestnictwa.

Terminarz przebiegu konkursu

1. Do dnia 25 sierpnia 2018 roku należy przesłać fotografie (.jpg) i kartę zgłoszenia (.doc) na adres wzap@wzap.info

2. W dniu 27 sierpnia 2018 roku - posiedzenie Jury.

3. 19 października 2018 roku, g. 18.00 - uroczysty wernisaż oraz wręczenie Medali, Nagród i Wyróżnień.

Pozostałe informacje regulaminowe

1. Organizator wykona powiększenia prac zakwalifikowanych przez jury do wystawy w formacie do 30x45cm. Wystawa będzie otwarta w październiku br., a następnie prezentowana w ramach Objazdowej Galerii Wielkopolskiej Fotografii w domach kultury i bibliotekach woj. wielkopolskiego.

2. Prace przesłane niezgodnie z regulaminem (m.in.: pliki graficzne bez nazw zgodnych z regulaminem, karta zgłoszenia nie w Microsoft Office Word (.doc)), nie wezmą udziału w konkursie.

3. Zgłoszenie prac do konkursu „Światłem zapisane” jest jednocześnie wyrażeniem zgody na publikację prac oraz wizerunku w mediach, wydawnictwach, stronach internetowych, na wystawie pokonkursowej w celach informacyjnych i promocyjnych konkursu oraz publikacjach związanych z konkursem bez uiszczania honorarium autorskiego.

4. Wszelkie wątpliwości rozstrzyga Kurator konkursu.

5. Zgłoszenie prac do konkursu „Światłem zapisane” jest jednoznaczne z uznaniem warunków niniejszego regulaminu oraz wyrażeniem zgody na publikowanie i przetwarzanie danych osobowych przez organizatora, oraz potwierdzeniem zapoznania się z informacją dotyczącą przetwarzania danych osobowych.




Źródło: wbp.poznan.pl

Office 365